Fantasy-Svet.net

Fantastická zmes => Keltská mytológia => Téma založená: TarAncalime September 07, 2008, 13:50:51Názov: Meč v kameni
Prispievateľ: TarAncalime September 07, 2008, 13:50:51
Boli Vianoce. Hašteriví baróni a rytieri, ktorí sa od smrti starého kráľa Uthera Pendragona iba škriepili a bojovali medzi sebou, zhromaždili sa vo veľkom londýnskom kostole. Zvolal ich tam čarodejník Merlin, tajomná postava, radca nebohého kráľa Uthera. Nik nevedel, na čo sú tam.
  Keď vyšli z kostola, na blízkom cintoríne im padol do oka ozrutný meč, vrazený cez železnú nákovu do velikánskeho mramorového kameňa. Do kameňa boli vytesané slová : ,,Kto vytiahne meč Excalibur, stane sa právoplatným kráľom celého Anglicka."
  Každý barón či rytier sa nazdal, že kráľom by sa mal stať práve on. Nuž všetci lomcovali mečom a silili sa, ale nevytiahol ho nik. Nakoniec sa všetci vzdali. Rozniesla sa zvesť, že na Nový rok sa bude konať turnaj. Rytieri budú bojovať a hodovať. A každý, kto si robí nárok na trón, môže sa znovu pokúsiť vytiahnuť meč z kameňa.
  Na turnaj sa hrnuli ľudia z celej krajiny. Bol medzi nimi aj Sir Ector, rytier zo severu, a jeho synovia - pyšný Sir Kay a jeho mladší brat Artuš. Sira Kaya natoľko rozrušila predstava zápasu a merania síl na svojom prvom turnaji, že si zabudol meč. Zistil to až na bojovom poli. ,,Utekaj do hostinca," nakázal Artušovi, ,,a dones mi môj meč, ale ponáhľaj sa!"
  Artuš cválal zo všetkých síl,ale dom, kde spali, bol zamknutý, všetci boli preč. Kay bol prchkej povahy, Artuš sa bál priznať, že sa vracia na prázdno. Keď teda uvidel na cintoríne trčať z kameňa akýsi meč, rozhodol sa, že si ho požičia. Rýchlo ho vytiahol a zobral so sebou.
  Len čo Sir Kay zočil meč, svitlo mu, že je to meč Excalibur z cintorína. Zaniesol ho otcovi so slovami : ,,Aha, otec, vytiahol som meč z kameňa! Musím sa stať kráľom." Sir Ector vzal Sira Kaya a Artuša späť na cintorín. Kay, ešte raz mi vysvetli, ako si sa dostal k tomuto meču," vyzval ho. Kay sa hanbil pozrieť otcovi do očí. ,,Otec, doniesol mi ho brat Artuš." Potom sa Sir Ector opýtal Artuša: ,,Ako si prišiel k tomuto meču?"
  ,,Hádam som neurobil nič zlé!" bránil sa Artuš. ,,Kay si zabudol meč a tento trčal z kameňa. Iba som si ho požičal. Počkaj, vrátim ho na miesto." A Artuš opäť zapichol meč cez nákovu do kameňa. Sir Ector stisol rukoviatku a potiahol z celej sily. Meč sa ani nepohol. Potom to skúsil Sir Kay, ale nadarmo. Keď naň však siahol Artuš, poddal sa mu a vykĺzol z kameňa ako z hodvábu. Sir Ector si kľakol.
   ,,Otec, prečo kľačíš?" spýtal sa Artuš. ,,Ja nie som tvoj otec," vyznal sa Sir Ector, ,,hoci ťa ľúbim ako syna. Jednej búrlivej noci mi ťa v náručí ako mrnčiace decko doniesol k dverám čarodejník a vykladač snov Merlin. Teraz viem, že si syn kráľa Uthera Pendragona a právoplatný kráľ Anglicka."
   A tak sa stalo, že mladého Artuša vyhlásil ľud za kráľa, hoci ešte nebol ani rytierom. Druhí sa darmo namáhali, nikomu sa Excalibur nepodarilo vytiahnuť z kameňa. Kráľ Artuš so Sirom Kayom po pravici  a s Merlinom po ľavici si zaumienili, že nastolia v krajine mier. Artuš sa oženil s krásnou Guineverou a založil rád rytierov okrúhleho stola. Okolo stola stálo stopäťdesiat stoličiek a zakaždým, keď niektorý rytier preukázal, že si zaslúži miesto za stolom, na stoličke sa vďaka Merlinovým čarom zjavilo jeho meno.
   Mnohí slávni rytieri zasadali za okrúhlym stolom v Camelote, medzi nimi Sir Gavain, Sir Perceval, Sir Lancelot a Sir Galahad, najdokonalejší rytier spomedzi všetkých. Dobrodružstvá, ktoré prežili v zápase o dobro, sa budú rozprávať naveky, lebo takých znamenitých rytierov ešte nebolo pod slnkom.


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: TarAncalime September 07, 2008, 13:52:19
V inej verzii tejto legendy darovala Artušovi meč jazerná víla. Ale aj táto legenda stojí za prečítanie, nemyslíte?  :librarynerd:


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: domcaq September 07, 2008, 13:56:17
no, poznám Excalibur aj Artuša, ale celú legendu som ešte nikde nečítala... pekný príbeh  :applause: :applause:


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: TarAncalime September 07, 2008, 14:05:04
Ďakujem.  :)


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: TarAncalime September 07, 2008, 14:06:03
ja som zase ale nečítala celú legendu s jazernou paňou.


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: domcaq September 07, 2008, 14:09:21
o tej som pre zmenu ani vôbec nepočula  :huh:

.. milujem mytológiu  :jumpinlove:


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: TarAncalime September 07, 2008, 14:56:12
ja tiež..a tu legendu pozriem a ak ju nájdem, uverejním ju. potom si ju môžeš prečítať  :smoke:


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: Bruja November 29, 2008, 13:44:59
Ja poznám obidve legendy, ale tá s mečom v kameni sa mi páči viac. Ako malá som zbožňovala príbehy o kráľovi Artušovi. A vôbec, Keltov ako takých. :) Stále ma zaujímajú. A strašne som sa hnevala na Guineveru za to, že mala pletky s Lancelotom. Jeho nemám rada (s výnimkou toho, ktorého zahral Richard Gere  :oregonian_arwen:). V mojich očiach je to zradca.  :knuppel2: :vamp3:


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: TarAncalime December 09, 2008, 12:44:09
Jéj pridaj sem ešte nejaký príbeh.  :D  Jaj mám doma ten o jeho synovi, ale ten je strášne dlhý


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: Mirek93 December 09, 2008, 15:13:58
Ja poznam verziu kde jazerna pani dala excalibur Merlinovi a ten ho potom dal skale nech ho postrazy kym ho nevytiahne pravy kral (Artus)


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: TarAncalime December 13, 2008, 08:53:17
A nemohol by si sem ten príbeh hodiť?

Len tak kvôli porovnaniu


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: Mirek93 December 13, 2008, 08:57:18
A nemohol by si sem ten príbeh hodiť?

Len tak kvôli porovnaniu
Skusal som to hlladat po nete asi 1 hodinu...ale nikde som ten pribeh nenasiel...a ten pribeh som videl v telke a ked som na net zadal ze excalibur naslo mi EXCALIBUR® - špeciálny čistič pohlavných orgánov pre jednoduché a rýchle použitie., nejake bycikle, firmy, zbrane....


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: TarAncalime December 13, 2008, 17:23:28
ja ešte skúsim niekde pozrieť


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: Caterhine December 13, 2008, 17:35:12
Ja poznam verziu kde jazerna pani dala excalibur Merlinovi a ten ho potom dal skale nech ho postrazy kym ho nevytiahne pravy kral (Artus)

Takto bol ten pribeh vyrozpravany vo filme Merlin.

A to konkretne v tomto: http://www.csfd.cz/film/12913-merlin/


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: TarAncalime December 15, 2008, 15:25:54
Jej super katrin
 :wave2:


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: Devil Angel Január 01, 2009, 19:51:02
Takto bol ten pribeh vyrozpravany vo filme Merlin.

A to konkretne v tomto: http://www.csfd.cz/film/12913-merlin/

Ja tiež poznám príbeh o excalibure z tohto filmu  :wave2:


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: takasmola1 Júl 27, 2009, 09:49:25
Asi najlepšie spracovanie tejto legendy bolo vo filme exkalibur.je to síce starší film ale dobre spracovaný.A aby som pravdu povedal,mám dojem že sme trochu off,pretože to už nepatrí medzi keltské legendy,to sú už začiatky kresťanstva v británii,do keltskej mytologie patria druidi a tak.


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: TarAncalime August 25, 2009, 11:10:32
Hm, nemyslím, že sme off. Ešte stále tam vystupuje mágia, čo kresťanstvo ako samé popiera.


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: takasmola1 August 25, 2009, 18:53:46
ale jasne,veď aj merlin bol žiakov ešte starých druidov :vamp3:


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: TarAncalime August 25, 2009, 21:15:24
tak potom nechápem prečo si písal že sme of?  :vamp3:


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: Neferanch August 26, 2009, 16:46:01
legenda o meči v kameni je staršia ako legenda o Artušovi. legenda o Artušovi bola napísaná v stredoveku, zatiaľ čo legenda o meči v kameni a kráľovi Pendragonovi pochádza ešte z keltských, temných čias. Ja nie som žiadny odborník, ale čítala som všetky možné varianty, ktoré sa líšili od autora k autorovi. Je však zaujímavé ich porovnať.  :)
Mne sa osobne páči tá verzia keď je meč uprostred jazera, na ostrove Avalon a stráži ho Jazerná pani. Totiž tomu hovorím pravé fantasy. :azn:


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: takasmola1 August 26, 2009, 18:13:10
Aj mne,a tá vlastne je z tých pôvodných starých keltských.


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: Bruja September 25, 2009, 10:14:41
A okrem toho, o Artušovi sa hovorí často, zatiaľ čo o Utherovi Pendragonovi veľmi nie, preto mi už Artuš trochu začína liezť na nervy. :vamp3: Radšej by som spoznala keltské legendy, kde Artuš ani Merlin nie sú.  :rolleyes:


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: TarAncalime Október 15, 2009, 16:43:47
Pomocou všemocného googlu, som našla stránku na ktorej je toho okeltoch trochu viac, nie len o artušovi  ;)

http://www.fenomen.cz/kelt.htm


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: Neferanch Október 20, 2009, 16:00:44
aj my pochádzame z keltov takže niektoré naše obyčaje, dokonca aj legendy sú s nimi úzko spojené /inak o meči resp. človeku uväznenom v kameni nájdete zmienku skoro všade, kde keltské obyvateľstvo existovalo/


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: Bruja Jún 28, 2012, 22:49:25
Naposledy som o meči v kameni videla Disneyho rozprávku. Merlin tam bol vykreslený dosť vtipne (napr. ružové spodky :D ). Keltských motívov tam bolo dosť málo, až nula. Disney si vlastne požičal len základ - meč v kameni čakajúci na právoplatného kráľa a mená dvoch-troch hrdinov. :rolleyes:

Nepoznáte inak nejakú dobrú knihu, kde je táto legenda kvalitne spracovaná? Mám ale na mysli román.


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: Elinor Jún 30, 2012, 21:37:30
Hanbím sa za to, že túto legendu som ešte nepočula  :shy: Ale je vynikajúca a samotný Artuš je fascinujúca osobnosť... Tiež by som si rada prečítala o ňom nejaký román  :)


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: Gollum Júl 10, 2012, 16:19:49
Tohle je opravdu velice hezká legenda...


Já jsem Artuše četl (kvůli škole), ale trochu jsem na to spěchal, takže jsem si koupil komiks.. Je to převyprávěný jako ta kniha, ale s obrázkama a bylo to snad i lepší :D a učitelka to ani nepoznala :D


Názov: Re: Meč v kameni
Prispievateľ: Sirius Júl 10, 2012, 16:22:24
Inak Meč v Kameni nebol Excalibur sú to dva rôzne meče


Fantasy-Svet.net | Poháňané SMF.
© 2008, Simple Machines. Všetky práva vyhradené.