Fantasy-Svet.net

Literatúra => Literatúra fantastická => : Ella February 17, 2012, 10:48:08: Zanian - Tvory legiend: Erania, Meridian
: Ella February 17, 2012, 10:48:08
(http://img708.imageshack.us/img708/8358/erania.png)

Máme tu ďalší skvelý fantasy kúsok od nového slovenského autora. Možno ho už poznáte z jeho webu (http://www.wix.com/zanian/home#!autor) pod menom Zanian.

Liam je sirota. Celý svoj doterajší život prežil v sirotinci a na svojich rodičov nemá žiadne spomienky. Jedného dňa sa rozhodne opustiť jediné miesto, ktoré pozná a vydáva sa hľadať svoju minulosť do Eranie. Jeho pátranie ho zavedie na nečakané miesta, až spadne rovno doprostred diania vo vojne so znepriateleným Meridianom.

čítali ste to? aké sú vaše dojmy? :)


: Re: Zanian - Tvory legiend: Erania
: Ella February 22, 2012, 16:09:47
no teda, túto knihu môžem len odporúčať, zatiaľ som len niekde tesne pred polovicou, ale musím uznať, že je vážne dobrá, od prvej strany ma príbeh celkom pohltil, stále sa tam niečo deje, postavy sú sympatické, Zaniana som si hneď obľúbila, zrejme preto, že má okolo seba toľko tajomstiev, proste paráda, dávno som nečítala knihu, ktorá by ma okamžite takto zaujala :)


: Re: Zanian - Tvory legiend: Erania
: Yaonee February 27, 2012, 22:31:45
Ja som, bohužiaľ, toho istého názoru, ako väčšina prispievateľov na stránke Fandom.sk. To, že dnes niečo je publikované elektronicky, neznamená automaticky, že to bude dobré a prevratové. Keďže autora malý kúsok osobne poznám, mala som tú česť čítať jeho súťažnú prácu v OPčku a aj pár ukážok z jeho tvorby, nemôžem povedať, že sa výrazne niekam posunul a že vniesol do nášho slovenského fantasy trhu nový vietor. Iba zrecykloval to, čo tu už dávno zrecyklované niekoľkokrát bolo, a to bez toho, aby sa vôbec posnažil svoju prvotinu (odmietam to nazvať knihou) nejako výrazne jazykovo upraviť... (prirovnanie k Matkinovi ma nesmierne pobavilo :D)

Podľa mňa, a môžete sa na mňa i hnevať, zakázať vám to nemôžem, sú to zbytočne vyhodené peniaze... i keď ponúkaná suma nie je zase až taká vysoká. I tak to radšej investujem do pre mňa atraktívnejšej veci :)   


: Re: Zanian - Tvory legiend: Erania
: Ella February 27, 2012, 23:00:03
ja som to prečítala a fakt sa mi to páčilo, všetko záleží od vkusu čitateľa, keby Tvory legiend vyšli knižne, určite by si našli miesto na mojej poličke, v dnešnej dobe je už ťažké napísať niečo úžasne prevratné, ale myslím si, že takýto návrat ku klasickejšej fantasy je v našich končinách celkom osviežujúci


: Re: Zanian - Tvory legiend: Erania
: Yaonee February 28, 2012, 22:27:16
V dnešnej dobe aj to niekoľkokrát recyklované, ako teda vieš ako, sa dá napísať pomerne zaujímavo. Len človek musí mať trpezlivosť a nesmie ho hnať vidina rýchlo vzostupu na literárnej scéne, inak tým zbytočne uškodí sám sebe :( Ľudia, hlavne mladí autori, sú veľmi nedočkaví a namiesto toho, aby sa nad textom zamysleli a vychytali si všetky tie "zlé" veci, zvalia vinu na čitateľa, ktorý podľa nich nevie, čo je dobré :( (konštatovanie :))

Keďže nijaký žáner v súčasnosti nie je čistý (dôkazom je napr. antiromán a obdobie postmoderny), ani len klasická fantasy (máme my vôbec klasickú fantasy?! - len rečnícka otázka :)), ponúka takáto zmes rôznych prvkov i samotných žánrov bohatý podklad na písomné spracovanie myšlienky. Bohužiaľ, radšej sa ľudia s chuťou pustia do niečoho tuctového, akoby mali vymyslieť niečo unikátne svojské :) Čo už... našu slovenskú tvorbu v poslednom čase nemôžem ani cítiť :( 

Inak, zaujímalo by ma, koľko výtlačkov by sa predalo, ak by príbeh vyšiel knižne...


: Re: Zanian - Tvory legiend: Erania
: Ella March 05, 2012, 10:57:05
možno by si si mala najprv prečítať celú knihu a až potom ju hodnotiť a nevzťahovať na ňu všeobecné poučky, keď o nej nič poriadne nevieš, ľuďom sa páči a to je dôležité :) vieš, môžeš tvrdiť, že Mozart je hudba, ale na to ti poviem, že aj rock je hudba a v súčasnosti dokonca populárnejšia, preto aj ľudia siahnu radšej po tom, čo sa im osobne páči ako po tom, čo možno sám autor považuje za dokonalé a maximálne originálne dielo, pokiaľ nemáš čitateľov, môžeš písať hocijako dobre, ale je ti to vieš čo platné :)


: Re: Zanian - Tvory legiend: Erania
: Yaonee March 05, 2012, 14:13:15
Nepotrebujem dočítať dokonca knihu, ktorá ma vonkoncom nezaujala, pretože mi nemá ani ďalej čo ponúknuť... v tom je ten háčik zakopaný. Diela, ktoré neoslovia, nech sa zaprieš akokoľvek a snažíš sa prelúskať ich dokonca, ťa jednoducho znechutia natoľko, že to neodkážeš, pretože ti bude tlak dvíhať aj ten otáznik.

Možno je to pritiahnuté za vlasy, ale kým kedysi som mala na niečo podobné trpezlivosť, aj keď prelúskanie knihy názor nezmenilo, len ho zhoršilo, dnes si najskôr premyslím, koľko svojho voľného času investujem do akej knihy.

Autora jednoducho chvália priatelia a tým si nezaručí stúpajúcu čítanosť. Nakoniec, na stránkach Fandomu sa obľúbenosť v rebríčku propagujúceho vydavateľstva vysvetlila veľmi umne. Ale vzhľadom na to, ako to u nás na knižných trhoch funguje, sa nad týmto úkazom nečudujem :D

Ja som ten typ človeka, čo má rád kvalitu. A aj pri jazykovej výstavbe diela. Nevyhodím peniaze za knihu, ktorá by musela byť učiteľkou slovenčiny hodnotená známkou 5 :(

Rock mám veľmi rada. Podobne ako metal, punk, pop či iné zaujímavé hudobné žáner, avšak nepatrím k tým typom ľudí, ktorí si okamžite obľúbia práve to čo fičí a vonkoncom nevedia, ako to či oné funguje. Týmto som sa nechcela nikoho dotknúť.

Vyjadrila som sa, môj názor sa nemusí ľuďom páčiť, nakoniec každý z nás má rád niečo iné :)

ps: knihu si stiahla moja kamarátka, ktorá mi ju posnula, ďalej ako do polovice som sa nedostala... bolo to fakt zlé :( A ona teraz pení, že sa nemala dať zlákať slovným spojením "proti prúdu" :) Čo už!


: Re: Zanian - Tvory legiend: Erania
: Big_Balls_Of_Steel March 06, 2012, 13:08:33
no takze, takto /diakritika bokom, sme na internete a komu sa nepaci, moze sa mi postazovat cez PMku/

Co sa tyka vasej polemiky:

Literarne diela sucasnosti je pomerne tazke hodnotit nakolko subjektivny pristup citatela k dielu spolocne s jeho doterajsimi skusenostami zahmlieva, respektive ovplyvnuje celkove videnie a nazor na koncepciu a pribeh.  :angry2:

Mal som moznost dane dielo citat a narozdiel od hore uvedenych nazorov si dovolim povedat, ze na celkove hodnotenie diela urcite nieje postacujuce precitat jeho uryvok... Pretoze sa nasledovne v pribehovej linii mozu vyskytovat zvraty a pod. Kazdopadne by som to nevidel az tak cierne, nakolko tento autor je perspektivny a jeho snahu plne podporujem a nemam rad premudrele pseudokomentare, pokial hodnotiaci recenzent si neda namahu aspon teda preluskat knihu do konca... :librarynerd: tolko argumentum ad personam a teraz nieco ad factum  ;) :

Dielo pokladam za svizny vietor v plachtach slovenskej sucasnej tvorby. Dielo obsahuje mystiku i urcity cajch netradicnosti aj ked mozno recykluje urcite standartne postupy. Uprimne, kto dnes nerecykluje, ergo ako chce clovek napisat dielo urciteho zanru, ked v zivote nijaku knihu neprecital? Absurdne...

v Kocke: dielo sa mi pacilo, mohlo byt lepsie, no urcite nepatri medzi tie horsie, co na slovenkej scene mame....  :)


Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.