Fantasy-Svet.net

Sfilmovaná literárna i komiksová predloha => Knihy => : MonkaAriel February 01, 2011, 14:11:03: Nedokončené príbehy
: MonkaAriel February 01, 2011, 14:11:03
Nedokončené príbehy tvoria niečo ako zbierku príbehov zo Stredozeme a Númenoru. Skladá sa zo štyroch hlavných častí, ktoré na rozdiel od Silmarillionu netvoria ucelený dej. Každá z častí a podčastí rozpráva iný príbeh:

PRVÁ ČASŤ: PRVÝ VEK
-   O Tuorovi a o jeho príchode do Gondolinu
-   Narn I Hîn Húrin (Príbeh Húrinových detí)

DRUHÁ ČASŤ: DRUHÝ VEK
-   Opis ostrova Númenor
-   Aldarion a Erendis
-   Elrosova línia: Králi Númenoru
-   Príbeh Galadriel a Celeborna

TRETIA ČASŤ: TRETÍ VEK
-   Pohroma na Kosatcových poliach
-   Cirion a Eorl a priateľstvo Gondoru a Rohanu
-   Výprava k Ereboru
-   Honba za Prsteňom
-   Bitky pri Isenských brodoch

ŠTVRTÁ ČASŤ
-   Drúadančania
-   Istariovia
-   Palantíry

V tejto knihe sú chronologicky zoradené príbehy o jednotlivých rasách, krajinách,... a končí rozprávaním, ktoré je nám dobre známe pod názvom Pán prsteňov. Spomínajú sa ale len okrajovo, prostredníctvom odkazov na danú knihu. Tiež sú tu pasáže, ktoré sa odlišujú od kníh. Najmä čo sa týka pasáží okolo Pána prsteňov. Sú tam úryvky z pôvodných rukopisov, ktoré sa dochovali po Tolkienovi a pri nich poznámky, ktoré vysvetľujú túto odlišnosť.

Čítali ste túto knižku? Čo na ňu hovoríte? :)


: Re: Nedokončené príbehy
: mysiak9 February 01, 2011, 14:15:48
ja to akurát chcem začať čítať,mi to leží a stole už týžden,len škoda že to mám po česky  :wallbang:: Re: Nedokončené príbehy
: MonkaAriel February 01, 2011, 14:24:37
Čo je na tom zlé, že je to po Česky? Češi majú (ja viem, ťažko tomu veriť) veľmi dobrí preklad, lepší než slovenský. Ale ak si zvyknutý na slovenský preklad, tak to chápem. Lebo ja som s tým mala občas tiež problém, keď v slovenčine som bola zvyknutá na niečo iné a zrazu v češtine to bolo preložené inak. A teraz, že baba raď.  :D Tak hajde, anglická verzia a bolo :D


: Re: Nedokončené príbehy
: mysiak9 February 01, 2011, 14:30:18
no totižto ja čítam a zrazu slovo čo nechápem tak sto musím v mysli preložiť do slovenčiny,vyhrabať význam a možem čítať celú dlhú vetu odznova.ale inak máš pravdu,jak čítam dlho len české knihy tak to už ide automaticky.sa teším až sa konečne pustím do tejto


: Re: Nedokončené príbehy
: Bruja November 27, 2011, 14:03:09
Nedokončené príbehy ešte nemám, tak možno poprosím Ježiška, aby mi priniesol na Vianoce.  :vamp3:


: Re: Nedokončené príbehy
: Shaola August 30, 2013, 18:35:51
Zdolala som! A zdali sa mi ešte náročnejšie ako Silmarillion. Neviem, či je to tým, že už som pretolkienovaná, tým, že sa niektoré príbehy opakovali alebo tým, že to tak jednoducho je :huh: Najskôr mi čítanie rušilo neustále poznámky a odkazy Christophera, no keď som ich začala ignorovať a čítala ich až na konci každého príbehu, čítalo sa mi plynulejšie :)

Niektoré príbehy boli výborné, no už som ich čítala v niekoľkých podobách, napr. príbeh Tuorovho príchodu do "skrytého mesta" či príbeh Húrinových detí... najviac sa mi páčil príbeh Aldarion a Erendis a tiež Výprava k Ereboru, v ktorej vlastne Gandalf vysvetľoval, prečo chcel, aby na výpravu s trpaslíkmi išiel aj Bilbo :applause: Zaujímav= bolo i rozprávanie o Drúadančanoch a Istarioch, konečne som sa dozvedela viac o ich príchode do Stredozeme (a bolo to vlastne blízko k tomu, čo som si o nich myslela) :)

Nečítajte Nedokončené príbehy skôr ako Pána prsteňov, nedočítate ich! Teda s najvyššou pravdepodobnosťou ich neprečítate, ja by som to vzdala :shy2: Ale keďže som už bola zamilovaná do Stredozeme a dychtila som sa o nej dozvedieť čo najviac, Nedokončené príbehy ma bavili. I to vymenovávanie kráľov a opisy miest a krajov :)

A som rada, že som po rokoch konečne zdolala Tolkienovo dielo, ktoré u nás vyšlo :)


: Re: Nedokončené príbehy
: MonkaAriel September 20, 2013, 22:39:13
Shaola, som rada, že si toto dielo konečne zdolala  :thumbup: Máš pravdu, tie poznámky sú dosť rušivé, tiež som ich čítala až po funuse, keď som mala danú časť prečítanú.

Je to veľmi pekné čítanie. No najkrajšou časťou bol pre mňa  Narn I Hîn Húrin, na konci som revala a pak vyšli Húrinove deti ako samostatná kniha. Revala som znova a to ja pri knihe nezvyknem revať :cry:


: Re: Nedokončené príbehy
: Shaola September 20, 2013, 22:53:49
Húrinove deti sú úžasné, to uznávam, tie som čítala už dávno, ešte keď vyšli v slovenčine v samostatnej knihe, no i tak som si ich teraz prečítala viac krát, v nedokončených príbehoch i samostatne, keďže som bola zvedavá, ako sa tieto verzie líšia :vamp3: a neomrzeli ma :) :oregonian_arwen:


Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.