Fantasy-Svet.net

Fantasy-svet (web a fórum) => Návod, ako by mala vyzerať novinka, KB záznam či obyčajný článok? => Téma založená: Stormy December 25, 2010, 13:22:32Názov: Čo do KB - praktický pomocník
Prispievateľ: Stormy December 25, 2010, 13:22:32
Čo do KB záznamu venovanom knihám? :)

Myslím, že väčšina kolóniek je vám viac-menej jasná. Tie základné nebudem opisovať, je to podľa mňa zbytočné, pretože každý vie čo dať do kolónky autor, názov publikácie v pôvodnom jazyku, či do kolónky postavy (teda aspoň pevne dúfam ;)). Problém bude očividne s kolónkami, ktoré by som v krátkosti opísala ako googľovačky. Ale čo do tých googľovačiek dať?

Aký je rozdiel medzi kolónkami: dej, o publikácii a o pôvode a histórii tejto publikácie?

Dej – je to jasné, stručný obsah diela, ktorý nemá nejaké závažné spoilery (každý obsah také tie mierne má ;) ). V prvom rade nemôže prezrádzať celú zápletku ani to, ako sa to celé vlastné skončí. Občas by nemal mať pol strany, tobôž zo 10 riadkov. Môžete využiť i oficiálny text distribútora, alebo obsah niekoho iného, ale POZOR!, do zátvorky uviesť zdroj ;) Pokiaľ ide o oficiálny text, napíšte: (oficiálna anotácia), (obsah Martinus.sk) apod.

O publikácii – v tejto kolónke sa v krátkosti spíše o akú knihu ide. Žiadny dej, nič závažné, zo dve-tri riadky, ktoré nám v krátkosti predstavia dielo. Napr.: Ide o prvú publikáciu Lussy Noir Meteur, ktorá vyšla v roku 2010. Do budúcnosti sa pripravuje vydanie ďalších dvoch častí. Ponorte sa spolu s autorkou do tajomného sveta bojovných kentaurov!

O pôvode a histórii tejto publikácie – ako knižka vznikla. Autori zvyknú v rôznych rozhovoroch podať to, ako sa dopracovali k napísaniu knihy, čo ich k tomu viedlo, resp. na svojich osobných stránkach zvyknú napísať v stručnosti ako sa to celé vlastne začalo (napr. Meyerovej sen o dievčati a chlapcovi na lúke). Priznávam, niekedy nájsť čo to o histórii je priam smrť, ale dá sa to. Ak sa snažíte a naozaj neviete nič nájsť, nechajte ju prázdnu. V takom prípade sa môžu stať dve veci. Ak ani webmaster, ktorý ju bude schvaľovať, nenájde do histórie nič, dostanete plných 20 bodov. Ak ale webmaster niečo predsalen nájde a doplní vám to tam, dostanete len 15 bodov, s tým, že zvyšných 5 dostane dotyčný webmaster za to, že musel tie informácie hľadať on :)

Keď som všetko napísal do týchto troch kolóniek, čo do zaujímavostí?
Áno, i ja som nad touto otázkou dosť často premýšľala, ale nakoniec som dospela k záveru – sem môžete nahadzovať napr. ako dlho sa umiestnili v nejakých knižných rebríčkoch, alebo kým sa autori nechali inšpirovať pri tvorbe niektorých postáv. Pokiaľ sa rozhodnete informácie z rebríčkov nahodiť do o publikácii – je to na vás. Sem jednoducho nahoďte niektoré „pikošky“, ktoré do histórie nepatria, ale ľudí by to zaujalo.

Reakcie – do reakcií môžete nahodiť všeobecný názor kritikov či čitateľov, dať sem linky na recenzie (samozrejme pomocou URL preklikávania :smiley: ), alebo citovať rôzne magazíny, samozrejme s tým, že pod citáciu napíšete, kto danú vetu vyslovil. Pozitívne, negatívne, priemerné – je to na vás.

Súvisiace knihy – pokiaľ k súvisiacej knihe existuje na stránke KB záznam, prosím, nahoďte link naň :) pokiaľ nie, môžete pokojne dať prelinkovane na e-shop, alebo tému na fóre, alebo len vypísať súvisiace tituly :)
Pozn.: Táto funkcia z neznámych dôvodov momentálne nefunguje. Do budúcnosti sa to však môže zmeniť.

Súvisiace odkazy – nemusíte sem dávať len oficiálne stránky, môžete sem dať napr. záznam na wikipedii, ktorý v stručnosti informuje i o iných stránkach knihy, ktoré by stáli za zmienenie, ale do KB nepatria

Dúfam, že som Vám v mene celého nášho tímu, týmto textom pomohla. Pokiaľ by ste mali nejaké otázky, napíšte mne, alebo niekomu inému z vedenia, PM-ku a otázku pridáme k textu ;)

Príjemné vytváranie KB záznamov!


Názov: Re: Čo do KB - praktický pomocník
Prispievateľ: Stormy December 26, 2010, 13:12:26
Čo do KB záznamu venovanom filmom? :)

Opäť základné kolónky, ktoré každý pozná vynechám, pretože je zbytočné ich opisovať :) Vysvetlíme si však rozdiely medzi kolónkami, pri ktorých človek dvíha obočie, pretože sú podobné :)

Dej – opäť: napíšte v stručnosti obsah filmu s tým, že nebude obsahovať zásadné spoilery ani vývoj zápletky. Obsah má zaujať, ale nie veľa prezradiť. Pokiaľ chcete obsah skopírovať, do zátvorky napíšte zdroj, z ktorého ste čerpali. Napr.: (oficiálna anotácia), (anotácia Martinus.sk) apod.

O filme – v krátkosti, tak ako pri knihe, o čo sa vlastne jedná. Pokiaľ by šlo o pokračovanie nejakého filmu, tak môžete napísať niečo v zmysle: Ponorte sa opäť do sveta X-Menov, tentoraz pod velením nového režiséra. V krátkosti môžete napísať či ide o animovaný film, film, ktorý je natočený podľa knihy, či komixu. Taktiež niečo ohľadom premiéry. Fantázii sa medze nekladú, podmienkou je len dodržať fakty. O filme je teda krátky úryvok, ktorý nám oboznamuje čo je film vlastne zač, teda aké má kvality v skratke.

O pôvode a histórii – ako film vlastne vznikol, kto napísal scenár a ako na ňom pracoval. Či ešte s niekým človek spolupracoval, ako dlho trvalo natáčanie, kde sa natáčalo, koľko to celé stálo. Je to na vás. Samozrejme niečo z toho môžete vystrihnúť a nahodiť do produkcie, teda: veľkosť rozpočtu, koľko peňazí film zarobil a aká produkčná spoločnosť sa filmu ujala :) Je na vás ako si to rozdelíte, pretože každý máme vlastný štýl. Úlohou však je, aby čo najmenej kolóniek ostalo prázdnych ;)
-> tu veľmi pomôže Wikipedia.org :) Na anglickej toho nájdete dosť, hlavne k novším filmom.

Produkcia – to sme si povedali: veľkosť rozpočtu, produkčná spoločnosť apod.

Zaujímavosti – tie môžete väčšinou nájsť napr. na IMDB.COM, kde je ich fúru. Potrebné je však ovládať anglický jazyk, čo však pre väčšinu z vás problém nebude. Samozrejme sa zaujímavosti dajú nájsť i niekde inde. Aké zaujímavosti máme vlastne na mysli? Všetko ohľadom natáčania. Môžete napísať i nejakú pikošku z písania scenáru. Alebo kto vlastne nadaboval nejaké postavičky. Či niekto herca v akčných scénach nahradil, alebo to zvládol sám.

Rozdiel medzi reakciami a recenziami?
Do kolónky reakcie napíšte ako reagovali na daný film kritici či fanúšikovia. Môžete si vziať podklady i z rôznych magazínov s tým, že napíšete kto daný oznam vypustil do sveta. Napr.: Časopis Fantázia po prvom týždni premiéry označil film za jeden z najkultovejších. Mnoho kritikov sa zhodlo, že tvorci do toho dali svoju dušu a ukazuje sa to i na tom, koľko peňazí film zarobil za prvý víkend premiéry. Do recenzií zase nahadzujete linky na rôzne recenzie, ktoré na internete nájdete pomocou URL kódov (pokiaľ neviete ako nato, kontaktujte niekoho z vedenia, určite vám veľmi radi pomôžeme).

Myslím si, že to je tak asi všetko. Dúfam, že som vám týmto návodom pomohla. Pokiaľ by ste mali ďalšie otázky, kontaktuje mňa, alebo opäť niekoho z vedenia a daná otázka sa do textu doplní.

Samozrejme pokiaľ neviete niečo nájsť a pošlete KB záznam napr. bez vyplnenej histórie a webmaster potrebné informácie nájde, získate len 15 bodov (možno menej, neviem ako sa to pri filmoch v tomto smere bude riešiť :)) a webmaster 5 za námahu. Pokiaľ však ani on nič nenájde, získavate plný počet bodov :)

Príjemné tvorenie KB záznamov! :)


Fantasy-Svet.net | Poháňané SMF.
© 2008, Simple Machines. Všetky práva vyhradené.