Fantasy-Svet.net

Sfilmovaná literárna i komiksová predloha => Knihy => : Shaola June 27, 2010, 20:29:46: List od Nimrala a jiné příběhy
: Shaola June 27, 2010, 20:29:46
Tolkien zasvätil svoj život vytváraním Stredozeme; okrem Hobita, Pána prsteňov a Silmarillionu sa k nej viaže i rada iných príbehov. Medzi ne patrí i Príhody Toma Bombadila, cyklus básní a piesní o tejto tajomnej bytosti. Súčasťou zväzku je ale i niekoľko poviedok, ktoré vznikali vedľa stredozemského cyklu - Sedlák Jiljí z Oujezda, Kovář z Velké Lesné, List od Nimrala a Tulák Rover.

ja túto knihu dosť chcem.. :D Tulák Rover u nás vyšiel aj samostatne ako Roverandom, a to je krásny rozprávkový príbeh, ktorý som čítala ako malá :smitten:


: Re: List od Nimrala a jiné příběhy
: Ash June 27, 2010, 21:55:44
Mám knihu "Pohádky" s týmito príbehmi vydanú vydavateľstvom Winston Smith v roku 1992. Akurát sa trochu inak volajú: Kovář z Wootton Major, Nimralův list, Farmář Giles z Hamu. Tulár Rover chýba, ale jeho neprítomnosť je bohato vývážená kľúčovou Tolkienovou esejou "O pohádkách" (On Fairy Stories), ktorá zásadným spôsobom vysvetľuje Tolkienove náhľady na fantazijnú literatúru a jej miesto vo svete.
Takisto Nimralov list sa vymyká ostatným príbehom, je nadmieru alegorický a za civilným vzhľadom ukrýva ťaživé úvahy o prvých a posledných veciach človeka.
Kniha má nádhernú obálku s použitím obrazu od Lucasa van Valckenborcha.


: Re: List od Nimrala a jiné příběhy
: Bruja June 28, 2010, 14:00:36
Hm, ani som nevedela, že Tolkien vydal aj takéto poviedky. Hoci... niečo sa mi teraz veľmi slabo marí, že som podobnú anglickú knihu už raz držala v rukách. No nič, musím sa na Tolkienovu tvorbu pozrieť lepšie. :D


: Re: List od Nimrala a jiné příběhy
: Bloodsong July 15, 2010, 16:33:18
cital som iba List od Nimrala....a celkovo je to velmi alegoricky pribeh...cesta=smrt, neskor ocistec a nakoniec nebo....ked za nim pride pastier=jezis....aj tu vidno aky silny bol krestan....a este sa mi zda ze aj samotny Nimral je alegoriou ku Tolkienovi....zameriava sa na kazdy listok=detail.....


: Re: List od Nimrala a jiné příběhy
: Petraela July 21, 2010, 10:58:42
Nimral by mal byť samotný Tolkien. A jeho dôraz na detaily je o ňom a jeho tvorení Stredozeme, ako na tom pracoval, ako sa snažil všetko urobiť do dokonalosti a ako to nestihol :)


: Re: List od Nimrala a jiné příběhy
: Bloodsong July 26, 2010, 09:37:22
no, presne to som mal na mysli :-D :) a...mozno aj dufal ze raz sa dostane rovnako ako Nimral do svojho diela.....


: Re: List od Nimrala a jiné příběhy
: Petraela July 26, 2010, 09:38:53
:) kto by sa nechcel dostať do Stredozeme? :D


Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.