tak dobre, ale sú tam stroje, vesmírne lode a podobne, ktoré ešte neexiastujú a majú všelijaké techniky ktoré sú čistá fantasmagória, nie?

Nejde o to, že tá technológia neexistuje v našom dnešnom svete.

Mnohé z toho, čo bolo kedysi len výmysel, v knihe, dnes existuje. Tvorcovia sci-fi vychádzajú z našich súčasným poznatkov a častokrát mnohí z nich pracujú ako rôzni inžinieri a výskumní pracovníci, ktorí s najnovšou technikou priamo prichádzajú do kontaktu, takže majú základ, z ktorého budú vychádzať v knihe. Keď si vezmeš Hviezdne vojny, existujú mnohé oficiálne knihy, kde sú nákresy lodí a vysvetlenia, ako fungujú. Od skutočnosti sa líšia len tým, že ešte nie sme schopní tieto hypotetické vesmírne lode so súčasnou technikou skonštruovať.

Veľmi ľahko sa to však môže zmeniť v priebehu rokov. O toto ide v sci-fi - základom je, že sa to môže stať kedykoľvek skutočnosťou (týmto vyzývam všetky vesmírne potvory, aby zostali ešte aspoň dvesto rokov na svojich planétach

).
Lenže fantasy - ako dosiahneš, aby Gandalf - taký, aký je v knihe, naozaj existoval, behal po svete a čaroval?
Skutočne čaroval? 
Aby existoval naozajstný čarodejník, nie len niekto, kto máva paličkou a predstiera, že sa niečo vďaka tomu zmení? Dokážeš vedecky vysvetliť proces, ktorý prebieha, keď z Gandalfovej bakule srší oheň?

V kvalitnej sci-fi dokáže autor presne opísať, na akom princípe funguje taký a taký generátor, prečo tamten pohonný systém nie je dostatočný v porovnaní s iným, že prečo prvok titán reaguje hentak s novým prvkom z inej planéty a podobne.

Základy technológie bývajú v knihách naozaj logicky vyšpekulované. To je jedno, že u nás neexistuje chemický prvok - vymyslím si - sarrantum z planéty Geredis, vonkajší oblúk slnečnej sústavy, súradnice X, Y, Z, Qu. Vieme ale, že vo vesmíre sú tisíce planét a netušíme, koľko nových chemických prvkov na nich je. Všetko je to ale možné.
Toto je základný rozdiel.

takasmola1: Pravda, dnes už sa nedá rozlišovať len klasické žánre, všetko má svoje podkategórie. Ale napríklad Súmrak by som nezaradila do mystery. Mne sa mystery spája s lúštením nejakej "fakt záhady" (egyptské pyramídy, Bermudy), nie s tým, že čo je v skutočnosti zač môj sused.

A horor to rozhodne nie je. Človek, ktorý to vypustil do sveta, musí byť poriadny hlupák.

Súmrak a horor... To ako keby sme povedali, že Harry Potter je literatúra faktu...
