John Scalzi – Vojna starého muža
Za troch najväčších autorov sci-fi sa všeobecne považujú Arthur Clark, Isaak Asimov a Robert Anson Heinlein. (Osobne, radšej ako tretieho, mám spústu anglicky, rusky i v iných jazykoch píšucích autorov.) John Scalzi je považovaný za nasledovníka Heinleina, asi preto, že obaja napísali o vojne pozemšťanov vo vesmíre.
Heinlein je známy svojou knihou Hviezdna pechota (Starship Troopers), podľa ktorej bol natočený film, potom nasledujúce dve pokračovania, už menej podľa literárnej predlohy. Mimochodom, píše sa o nich v téme na adrese:
http://forum.fantasy-svet.net/index.php/topic,4315.0.htmlVojna starého muža je v niečom podobná a niečom odlišná od filmu. (Heinleinovu knihu som nečítal, hoci ju mám už niekoľko rokov.) Predovšetkým je vidieť modernejší prístup k vojne, ale základ je rovnaký. Ľudstvo nadšene vykročilo do vesmíru, zakladá kolónie na vzdialených planétach, stretáva sa s mimozemskými rasami, ktoré však chcú tiež založiť svoje kolónie práve tam, ozbrojený konflikt je nevyhnutný. Dokonca sa môže stať, že mimozemšťania považujú homo sapiens za chutný pokrm a potom je ťažké očakávať nejaké mierové dohody, keď delegácia na vyjednávanie je zjedená ledva stihla úvodný pozdrav. Vojny vo vesmíre sa teda vedú, mimoriadne ťažké a s veľkými stratami. Sú potrebné ďalšie a ďalšie prísuny regrútov do vojska.
Scalzi nepovažuje do hviezdnych vojen za najvhodnejších mladých absolventov stredných škôl. Práve naopak, 75 rokov, to je ten vhodný vek narukovať. Dedko, či babka tohto veku má tak 25%-nú pravdepodobnosť, že sa dožije 85 rokov. A straty vo vesmírnych vojnách sú také, že len štvrtina vojakov sa dožije konca desaťročnej služby. Navyše, starkí majú motiváciu, majú deti, vnúčence, tým treba zaistiť bezpečné prostredie na planéte. Navyše majú svoje životné skúsenosti, život ich už niečo naučil – ideálni vojaci - uvedomelí, disciplinovaní, odborníci v rôznych profesiách, svoje si odžili, keď treba sú pripravení umrieť.
Len je s nimi problém. Chatrné zdravie, fyzická kondícia nanič, aj naprázdno neprebehnú ani kúsok, nieto s plnou poľnou a so zbraňou. Klepne ich skôr ako prídu na cvičák.
Koloniálne obranné sily (oficiálny názov vesmírnej armády ľudstva) vedia ako na to a preto keď sa obyvatelia Zeme dožijú 65 rokov, môžu sa rozhodnúť, že o desať rokov narukujú (ak sa dožijú). Rozmyslieť si to môžu kedykoľvek, neodvratným sa rozhodnutie stáva až keď vstupujú do dopravníka, aby opustili Zem. Uvidia rôzne planéty, ale na Zem sa už nikdy nevrátia. Nikto z pozemšťanov netuší ako zo starčekov a stareniek robia elitných vesmírnych vojakov. O desať rokov, keď to prežijú, môžu si žiť nový život na niektorej kolónii.
Vojna starého muža (Válka starého muža, nakladatelstvo Classic v Prahe, r.v. 2010) je o vojakovi Johnovi Perrym. Číta sa to veľmi dobre, príbeh je pútavý a John Scalzi má výbornú fantáziu na vymyslenie skutočne zaujímavých zvratov deja. V prvej časti ako starí regrúti, v druhej vojaci vo výcviku, a v tretej v plnom bojovom nasadení. Už len tí rôzni mimozemskí protivníci stoja za prečítanie, nie sú to len vyspelí chrobáci ako vo hviezdnej pechote. Podobne mu skvele pracuje fantázia aj pri technologických vymoženostiach vojny v budúcnosti. Knihu na prečítanie odporúčam, je to skutočne kvalitná sci-fi a sám sa už teším na pokračovanie série – Brigády duchov (čo sú zač sa píše už v prvej knihe) som už prečítal, takže ostávajú ešte dve
