Fantasy-Svet.net
Október 16, 2019, 14:00:30*

Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dĺžkou sedenia
Novinky: Podieľajte sa aj VY na tvorbe portálu Fantasy-Svet.net. Kliknite sem pre bližšie informácie.
Pokročilé vyhľadávanie  
Strán: [1] 2 3   Dole
Tlačiť
Autor Téma: Cosplay  (Prečítané 6961 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Yaonee
Administrátor

Rasa: Trpaslík
Bodov v rase: 2945/14505

Pohlavie: Ženské
Dlhodobejšia neprítomnosť: práca, choroba či domáce povinnosti

Príspevkov: 3,015
Odporúčania: 4
9407.32 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Yaonee

Sherlock: I don’t have friends; I’ve just got one.

« kedy: August 09, 2012, 15:36:47 »

Cosplay (spojenie dvoch anglických slov "costume" a "play") sa obyčajne voľne prekladá ako "hra kostýmov". Toto netradičné slovné spojenie v sebe skrýva špecifický druh umenia, v ktorom sa „umelec-účastník“ (tzv. cosplayista) prezlečie za svoj obľúbený (či populárny, lebo jeho srdcu blízky) knižný, herný, seriálový, komiksový či filmový charakter, pričom zobrazovaný idol sa musí vystihnúť čo najpresnejšie.

Pravidlá cosplayovania, rovnako tak i jednotlivé cosplayové špecifiká, jeho žánrovosť i ohraničenie v rámci témy, nie je možné presne vymedziť. Pojem ako taký bol vytvorený Japoncom Takahashim, ktorý v roku 1984 navštívil v Los Angeles Science Fiction WorldCon, kde sa prívrženci predovšetkým odvetvia scifi s veľkým zanietením predvádzali v kostýmoch svojich najobľúbenejších filmových postáv.

Na začiatku tu boli iba krátke reportáže pravidelne uverejňované v japonských science fiction magazínoch, neskôr články podrobne rozoberajúce podstatu samotného slovného spojenia i jeho charakteristiku, pretože práve konkrétnym zadefinovaním nového umenia sa chcela docieliť jeho ustálená (nemenná) forma, aby sa tak vyhlo prípadným komplikáciám pri interpretovaní a aby sa pre nadšených cosplayistov vymedzilo voľné priestranstvo pre kreatívnu sebarealizáciu bez obmedzenia.

Týmto ústretovým rozhodnutím sa docielilo predovšetkým to, že pole cosplayovania sa rozšírilo na také atypické žánre, akými sú napr. hudba (j-pop, j-rock, Visual Kei, Pop N music), manga a anime, tokusatsu, videohry, próza, poézia i dráma, história, filmy, americké komiksy... jednoducho povedané: cosplayovať sa dnes (ale aj pred tým) môže (a mohlo) naozaj čokoľvek!

Nuž a kým v začiatkoch sa cosplay bral športovo, dnes sa z neho stalo (ako francúzski komiksológovia zvyknúť hovorievať) "deviate" umenie sveta smiley

Cosplay ako umenie

ilustračné foto

Cosplay ako súčasť svetových festivalov

ilustračné foro

Českí a slovenskí cosplayisti

ilustračné foto

Cosplayové stripy

ilustračné foto

V súčasnosti sú slovenskí aj českí cosplayisti motivovaní účasťou na EuroCosplayi, t.j. na najväčšej cosplay súťaži v Európe, ktorá sa koná každý rok v Londýne: http://eurocosplay.com/

Pokiaľ vás téma zaujala a nechcete ostať iba pri obrázkoch, môžete si pár zaujímavých vecí prečítať na nasledujúcom odkaze: http://www.animedream.sk/index.php/zaujimavosti/305-o-je-to-cosplay

« Posledná zmena: August 09, 2012, 15:41:24 od Yaonee » Zaznamenané

Sherlock Holmes: More importantly, however, today, we saw two people make vows. I’ve never made a vow in my life and after tonight, I never will again, so, here in front of you all – my first, and last, vow. Mary and John – whatever it takes, whatever happens, from now on, I swear I will always be there. Always.
LubLub
Vševed

Rasa: Čarodejník
Bodov v rase: 0/274

Dlhodobejšia neprítomnosť: Real life

Príspevkov: 1,182
Odporúčania: 2
61.46 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - LubLub

“All life, must end...” - The Lich King

« Odpoveď #1 kedy: August 09, 2012, 17:01:31 »

Jééé cheesy smiley Ja síce nemám moc rada cosplaye.. cheesy ale pobavia.. cheesy a ako si došla k cosplayom Soul Eatera?? cheesy
Zaznamenané

Yaonee
Administrátor

9407.32 ℱ

Inventar

« Odpoveď #2 kedy: August 09, 2012, 17:40:16 »

Cez DeviantArt smiley Nájdeš na ňom všetko a cosplayisti si aj takýmto spôsobom medzi sebou vymieňajú tipy, triky a rady, či iba svoje fotky z rôznych súťaží, alebo photoshootingov.

Ak sa smiem opýtať, čo ti na cosplayoch vadí? smiley Či ti iba nesadli?
Zaznamenané

Sherlock Holmes: More importantly, however, today, we saw two people make vows. I’ve never made a vow in my life and after tonight, I never will again, so, here in front of you all – my first, and last, vow. Mary and John – whatever it takes, whatever happens, from now on, I swear I will always be there. Always.
LubLub
Vševed

Rasa: Čarodejník
Bodov v rase: 0/274

Dlhodobejšia neprítomnosť: Real life

Príspevkov: 1,182
Odporúčania: 2
61.46 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - LubLub

“All life, must end...” - The Lich King

« Odpoveď #3 kedy: August 09, 2012, 18:33:31 »

Nesadli mi.. Mám radšej kreslené postavičky.. Potom vyzerajú škaredšie, ked sa za ne oblečú ľudia..  shy2
Zaznamenané

Sirius
Vedúci rasy

Rasa: Vlkolak
Bodov v rase: 0/5318

Pohlavie: Mužské
Príspevkov: 4,047
Odporúčania: 0
893.09 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Sirius

« Odpoveď #4 kedy: August 09, 2012, 18:35:21 »

Niektoré hlavne tie japonské sú ozaj premakané, ale ani slovenské sa nemusia hanbiť minulýrok na IC boli úžasné cosplay
Zaznamenané

I am alone, but not lonely
Yaonee
Administrátor

9407.32 ℱ

Inventar

« Odpoveď #5 kedy: August 12, 2012, 10:14:47 »

LubLub: aj to + mnoho coplayistov sa snaží cosplayovať taký charakter, ktorý sa im typovo hodí. Niekedy sa stane, že na pár minút k životu privedený kreslený hrdina je krajší, než pôvodná verzia cheesy Takýchto úkazov je málo, ale potešia. A o to zaujímavejší je potom cross-dressing cheesy

Sirius: ja som zatiaľ skeptická, nie veľmi, tak trošku "ostražito", pretože cosplay u nás i v ČR je ešte v plienkach. Kým v zahraničí na kostýmoch cosplayisti pracujú roky (skutočne roky), u nás dokážu takú Sakuru z Naruta vytvoriť za 5 minút (ako sa vyjadrila jedna cosplayistka na AS)...  a stretnúť 30 cosplayov na Sasukeho či Ichiga za jeden deň a na jednom mieste v priebehu dvoch minút, je priveľa i na mňa.

O tom, že mnohí fanúšikovia anime sem-tam (rokmi sa to lepší!) ostro nesúhlasia s tým, aby v jednej cosplay súťaži súťažili cosplaye aj mimo tohto žánra (a opačne) nehovoriac sad 

Moja nová zbierka na DA sa včera obohatila o:

Inu X Boku SS

Okita Souji - Hakuoki

Natsume Yuujinchou (tento cosplay okamžite skončil na mojej ploche  smitten)

Pili Bu Daishi - Han Yan Cui

Pili - Mo Dao Jue Chen

Ashura and Ashura - RG Veda

Galéria autora/ky kirawinter: http://kirawinter.deviantart.com/gallery/?offset=0

Rovnako úžasné veci má i autorka *Ryoko-demon (galéria: http://ryoko-demon.deviantart.com/), ktorá cosplay berie z pohľadu profesionála:

Coco adventures

Crazy winter

Basilisk

Zaznamenané

Sirius
Vedúci rasy

893.09 ℱ

Inventar

« Odpoveď #6 kedy: August 12, 2012, 10:33:03 »

To je jasné že nemôžeme konkurovať hneď zahraničiu. A ja som mal na mysli skôr kostýmy mimo anime. Pretože tie ma zaújimajú viac. A je malá pravdepodobnosť že sa stane to čo si povedala že sa objavý "30" rovnakých postáv smiley
Zaznamenané

Yaonee
Administrátor

9407.32 ℱ

Inventar

« Odpoveď #7 kedy: August 12, 2012, 10:40:36 »

To číslo bolo uvedené z brucha, ale na AS aj IC má práve Bleach a Naruto silné zastúpenie a stane sa ti, že si pretieraš oči, pretože sa ti zdá, že vidíš trojmo cheesy A pritom vedľa seba stoja iba traja Narutovia XD

Hry majú rovnako silné zastúpenie, ale aj tam je čo doháňať, pretože v súčasnosti smú súťažiť len ručne vyrobené kostýmy + dva roky po sebe nemohlo byť udelené prvé miesto jednej cosplayistke preto, že nespĺňala spodnú vekovú hranicu, ktorá by ju kvalifikovala na EuroCosplay. Takže SR výberom druhého najlepšieho kostýmu, ktorý do súťaže poslalo, pohorelo, a to pekne cheesy

Inak, snahu cosplayistov si cením, vyrobiť aj ten jednoduchý cosplay, dá nesmierne zabrať!
Zaznamenané

Sirius
Vedúci rasy

893.09 ℱ

Inventar

« Odpoveď #8 kedy: August 12, 2012, 10:46:55 »

Viem tých Narutov býva dosť. to má aj dáku vekovú hranicu?
Zaznamenané

Yaonee
Administrátor

9407.32 ℱ

Inventar

« Odpoveď #9 kedy: August 12, 2012, 10:52:38 »

Súťaže EuroCosplay sa môžu zúčastniť iba osoby staršie ako 18 rokov. A slečna, ktorá má bez väčších pochýb talent, mala vraj (nemám to overené) zatiaľ iba 16 rokov. Pre Cosplay Divadlo či iba pre samotnú Cosplay súťaž však vek nezohráva žiadnu významnú úlohu. Takže môžeš mať 3 či 120 a zasúťažiť si smiley

Ak máš chuť prečítať si pravidlá, naše festivaly ich ponúkajú v takýchto verziách (platia aj pre AS a aj pre CS):

EuroCosplay: http://www.comics-salon.sk/index.php?page=show&id=210&sk

Cosplay: http://www.comics-salon.sk/index.php?page=show&id=211&sk

Cosplay Divadlo: http://www.comics-salon.sk/index.php?page=show&id=209&sk

Zaznamenané

Sirius
Vedúci rasy

893.09 ℱ

Inventar

« Odpoveď #10 kedy: September 24, 2012, 15:56:16 »

Na tohtoročno IC bol aj cosplay superhrdinou (konečne)

Boli Kapitán Amerika, Thor, Loki, Robin, čierna Vdova
Zaznamenané

Radian
Lovec
**

Bodov v rase: 0/0

Dlhodobejšia neprítomnosť: Škola/práca/ stav pometenia

Príspevkov: 177
201.72 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Radian

« Odpoveď #11 kedy: November 09, 2012, 22:47:29 »

Robil som nejaké cosplaye neboli až také podarené aké som chcel tak ale bol som happy linkovať to nebudem, lebo je to off topic, kedže ani jeden z nich nebol anime .
Zaznamenané

I am mercenary, I don´t judge your ambitions, I only judge what you can afford, pay my price and i will strike down the heavens. I fought your wars thousand times and won them all. And I know this is the moment that will change everything. On this day the blood I spill will bring down a empire. And the world will burn before your very eyes. They will remember us. On this batlefield can change the patch of history.And you are going to be the one that takes it.
Yaonee
Administrátor

9407.32 ℱ

Inventar

« Odpoveď #12 kedy: November 09, 2012, 23:28:58 »

Nebolo, cosplay, paradoxne, nevychádza iba z animovanej japonskej kultúry, aj keď v nej má silnú základňu smiley
Zaznamenané

Radian
Lovec
**

Bodov v rase: 0/0

Dlhodobejšia neprítomnosť: Škola/práca/ stav pometenia

Príspevkov: 177
201.72 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Radian

« Odpoveď #13 kedy: November 09, 2012, 23:37:44 »

Dobre tak teda moje coplaye:
Nič moc cheesy ale tak robil som čo som mohol

TES III Morrowind, Temple ordinátor
Cosplay
http://lord-radian.deviantart.com/gallery/?offset=0#/d4uhsyg
HRa
http://3.bp.blogspot.com/-aNrQGaSeEBs/ThiVFZtzFiI/AAAAAAAAACo/izAkyVCsUkw/s1600/208368-achitecture_super.jpg

Mass effect2 Warden Kurryl Blue Suns commnader
cosplay
z boku
http://lord-radian.deviantart.com/gallery/?offset=24#/d3c5aq2
z predu
http://lord-radian.deviantart.com/gallery/?offset=24#/d3fychy
hra
http://img341.imageshack.us/img341/8108/kuri.jpg

Zaznamenané

I am mercenary, I don´t judge your ambitions, I only judge what you can afford, pay my price and i will strike down the heavens. I fought your wars thousand times and won them all. And I know this is the moment that will change everything. On this day the blood I spill will bring down a empire. And the world will burn before your very eyes. They will remember us. On this batlefield can change the patch of history.And you are going to be the one that takes it.
Yaonee
Administrátor

9407.32 ℱ

Inventar

« Odpoveď #14 kedy: November 09, 2012, 23:59:34 »

Wow, sú dosť dobré, ktorý ročník AS/GE to bol?
Zaznamenané

Strán: [1] 2 3   Hore
Tlačiť
Skočiť na:  

Black-RainV.2 by Crip~ Fantasy-Svet.net | Poháňané SMF.
© 2008, Simple Machines. Všetky práva vyhradené.

Refferals by CreateAForum.com
Content copyright © 2008 Fantasy-svet.net.
Upozornenie: žiadny zo zobrazovaných súborov sa nenachádza na tomto serveri.
Autori a prevádzkovatelia stránky neberú žiadnu zodpovednosť za príspevky odoslané uživateľmi a za ich vystupovanie na fóre.
Všetky odkazy na tomto fóre majú len informatívnu hodnotu a za rovnakým účelom boli na toto fórum umiestnené.
Template "Halloween": Designed by edvordo
Based on Crip~'s BlackRainV2
MySQL | PHP | XHTML | CSS   
Sitemap

Stránka vytvorená za 0.196 sekúnd, 21 SQL dotazov.

MochaHost - Premiere Web Hosting