Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dĺžkou sedenia
Novinky: Súťaže

Fantasy milionár

denne - Fantasy futbal

Magický kotol (pridružená téma)

Na týždeň
stredy- Čie je to OKO? - Georgiana
piatky - Uhádni Fantastický ScreenShot - Yaonee
soboty - Kto to povedal? - Georgiana
nedele - Hádaj autora - Georgiana
Strán: [1]   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Ken Follett: Piliere zeme a Na veky vekov  (Prečítané 33341 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Yaonee
Administrátor
****

Rasa: Trpaslík
Bodov v rase: 2945/14505

Karma: 168
Offline Offline

Pohlavie: Ženské
Dlhodobejšia neprítomnosť: práca, choroba či domáce povinnosti

Bydlisko: Medzi BS a BB
Príspevkov: 3,015
Odporúčania: 4
9407.32 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Yaonee

Sherlock: I don’t have friends; I’ve just got one.


WWW
« kedy: Jún 12, 2012, 11:48:16 »

Piliere zeme

O titule

"Rozsáhlý historický román z pera mistra akčních thrillerů Kena Folletta v sobě spájí vypravěčský um, neobyčejně barvitou představu o středověké Anglii a originální myšlenku přiblížit čtenářům formou čtivého a napínavého příběhu vznik tak jedinečných staveb své doby, jakými byly románské a gotických stylů, ve strhující dobové fresce pak zachycuje mozaiku lidských vztahů nabitých napětím, svár dobra a zla, statečnost a lásku, nenávist, násilí, intriky i zradu."

Zaujímavosti

Ako sám autor v predhovore uvádza, Piliere zeme by možno nikdy neuzreli svetlo knižného sveta, keďže nápad zmeniť nielen žáner (dobrodružný špionážny román), v ktorom sa autor veky pohyboval a vyniesol mu popularitu po celom svete, ale aj samotnú tematiku, neprijalo s nadšením ani jeho vydavateľstvo a ani jeho okolie. Ken Follett však čaru katedrál prepadol natoľko, až si v roku 1976 zostavil drobný pôdorys historického románu, ktorý by mal dychtivým čitateľom priblížiť stavbu monumentálnych stavieb, akými katedrály bezpochyby boli, sú a aj budú:

„Byl jsem jako malířský tovaryš, který se v koutě učí malovat vodovkami, a najednou se rozhodne, že stvoří velké plátno olejovými barvami. Pokud jsem chtěl dostát svému cíli, musela vzniknout dost obsáhlá kniha zabírající několik desetiletí a oživující větší část středověké Europy“ (Follett, s. 7).

Román vznikal dlhé tri roky:

„Vybavuji si, že jsem první verzi knihy dokončil zhruba c polovině roku. Vzrušení a netrpělivost mě nutily k tomu, abych na jejím přepsaní pracoval ještě usilovněji, takže jsem začal dělat sedm dní v týdnu. Obchodní korespondence to sice odnesla, ale knihu jsem dokončil v březnu 1989, tři roky a tři měsíce od chvíle, kdy jsem na ní začal pracovat“ (Follett, s. 9)

Paradoxne, Piliere zeme sa predávali lepšie než ktorákoľvek z doteraz vydaných Follettových kníh, avšak firma William Morrow and Co., rovnako ako domáce londýnske nakladateľstvo, pod ktorým Follett pôsobil, neuvažovala nad tým, že by si úspech románu žiadal početnejšiu dotlač:

„Začal jsem si myslet, že jsem se mýlil. Třeba je ta kniha opravdu jen další čtivo, slušná, ale ne skvělá.

Jenže jeden člověk úporně věřil, že jde o mimořádnou knihu. Můj německý redaktor Walter Fritzsche z nakladatelství Gustav Lübbe Verlag už dlouho snil o tom, že vydá román o stavění katedrál…“ (Follett, s. 10).


Vydaním Pilierov zeme v Nemecku došlo k životnému zlomu, ktorý Folletta a jeho rozsiahle historické dielo katapultoval medzi elitu svetových knižných bestsellerov. Dodnes sa totiž Follettove Piliere zeme držia na popredných knižných priečkach práve vďaka neutíchajúcemu predaju a dychtivej dotlače, ktorú si žiada čoraz väčšia masa nadšených čitateľov po celom svete.

Obsah

Anglicko v 12. storočí je ochromené vojnou o trón, bojom o cirkevnú moc, šľachtickými spormi či majetkovými rozbrojmi. Aj v týchto neistých časoch sa kingsbridgský prior Philip rozhodne postaviť katedrálu, veľkolepý boží stánok zasvätený oveľa vyššiemu cieľu, než predstavuje večná nenásytnosť po pozemských statkoch.

Úlohu postaviť práve takúto oslnivú stavbu, ktorá zaberie prinajmenšom niekoľko desaťročí, zverí Tomovi Staviteľovi, zručnému murárovi a chlapovi s veľkým srdcom, ktorému sa tak splní jeho celoživotný sen.

Ich spoločná túžba dokáže prekonať nejednu prekážku a na veľmi dlhé obdobie poznamená nielen životy Philipových spolubratov či životy Tomovej rodiny, ale aj všetkých obyvateľov Kingsbridgu.

Postavy

Jack Jackson (alebo Jack Staviteľ), Ellen (Jackova matka), Tom Staviteľ, Agnes (Tomova manželka), Alfred Staviteľ (Tomov syn), Martha (Tomova dcéra), Prior Philip, William Hamleigh, Aliena, Richard z Kingsbridgu (mladší brat Alieny), biskup Waleran Bigod

Podrobnejšie informácie nájdete tu: http://www.fantasy-svet.net/kb/kniha/545/Piliere-zeme.html

Odkaz na trailer k 8 celovečernými televíznym minisériám: http://www.youtube.com/watch?v=pU3bUJroGNgNa veky vekov

Obsah

Píše sa rok 1327 a život v anglickom mestečku Kingsbridge je neutíchajúc spájaný s chodom dvoch miestnych kláštorov - mužského a ženského -, ktoré sa spoločne starajú o slávnu kingsbridgskú katedrálu. Zatiaľčo rádové sestry, spravujúce kláštornú nemocnicu, získavajú za svoju starostlivosť bohaté dary od vďačných a predovšetkým uzdravených pacientov, mnísi musia trpieť v chudobe, zaslepení vlastnou nevedomosťou, požieraní závisťou a túhou zmocniť sa majetku svojich "konkurentiek".

Blahobyt prostých kingsbridgských obyvateľov je, bohužiaľ, úplne závislý od úspechov, prípadných neúspechov, vlnárskeho cechu, ktorému nie vždy predsedá bezúhonný majster. I preto sa rozhodnú poniektorí z nich - deti miestneho zlodeja, Gwenda a Philemon, cechmajstrova dcéra Caris, staviteľ Merthin a jeho brat Ralph -, vziať osud do vlastných rúk, aby sa vzopreli všetkým jeho rozmarom, a to bez ohľadu na to, či ich ženú úmysly dobré, zlé, sebecké či prospešné. Životné cesty všetkých, nie vždy plné prajnosti a šťastia, sa však postupne, podstatne a neodvratne skrížia s najväčšou vtedajšou pohromou zaslanou na ľudský rod vôbec: celý svet začne pomaly a bolestivo vyvražďovať la moria grande, veľká smrť - morová epidémia.

O titule

Také ve svém druhém románu s historickým námětem nás Ken Follett zavádí do středověké Anglie; od počátku příběhů lidí zasvětivších svůj život stavbě katedrály, jež vylíčil v Pilířích země (1989), však nechal uplynout zhruba sto padesát let.

Místo, kde byl zbudován tento velkolepý svatostánek, se tak opět stalo dějištěm spletitých příběhů několika postav, které tu prožívají své lásky a nenávisti, ovládaní chamtivostí i pýchou, vášněmi, ctižádostí, touhou po poznání, ale i po pomstě…


Zaujímavosti

Chatrnosť základov kingsbridskej katedrály, ktoré tvoria vo Follettovom románe jeden z ústredných motívov, bola voľne inšpirovaná stavebnými problémami katedrály Santa Maria vo Vitoria-Gastiez v Španielsku.

Postavy

Merthin Staviteľ - potomok slávneho Jacka Staviteľa a lady Alieny, Caris - dcéra cechmajstra vlnárskeho cechu Edmunda Vlnára, Gwenda - dcéra zlodeja Jobu, Philemon - brat Gwendy a neskôr kingsbridský prior, Ralph - Merthinov mladší brat, rytier, vrah a neskôr gróf zo Shiringu, Thomas Langley - rytier na úteku, neskôr brat Thomas v kingsbridskom priorstve, Godwyn - kingsbridský prior, bratranec Caris
  
Podrobnejšie informácie nájdete tu: (čoskoro doplním KBčko)

Odkaz na "upútavku" k 8 celovečernými televíznym minisériám, ktoré sa zatiaľ natáčajú:

http://www.youtube.com/watch?v=Qx8Xx__db_k

Odporúčanie:

Obe knihy si kúpte v českom jazyku. Sú síce o pár eur drahšie a sem-tam sa v nich vyskytne preklep, ale neobsahujú v sebe gramatické chyby a pomerne zvláštne znejúce súvetia či preklady ako slovenská verzia.

Televízne minisérie však odporúčam pozerať so slovenským dabingom smiley

Otázka na záver:  

Čítali ste? Videli ste? Aký je váš názor na tie majstrovské diela?

« Posledná zmena: Jún 12, 2012, 12:15:31 od Yaonee » ZaznamenanéSherlock Holmes: More importantly, however, today, we saw two people make vows. I’ve never made a vow in my life and after tonight, I never will again, so, here in front of you all – my first, and last, vow. Mary and John – whatever it takes, whatever happens, from now on, I swear I will always be there. Always.
Shaola
Recenzent
****

Rasa: Čarodejník
Bodov v rase: 1950/10791

Karma: 171
Offline Offline

Pohlavie: Ženské
Príspevkov: 5,773
Odporúčania: 1
945.43 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Shaola

HAKUNA MATATA


« Odpoveď #1 kedy: Jún 12, 2012, 18:14:29 »

zatiaľ som čítala len Piliere zeme, na Veky vekov stojí len na poličke, nemám naň akosi čas ani chuť shy2 Piliere zeme sa mi veľmi páčili, sú veľmi dobre prepracované a na to, aká je tá kniha hrubá, ani na chvíľu ma nenudila smiley
Na začiatku som pochybovala, že by ma historický román o mníchoch a stavbe kostola mohol až tak baviť, ale stalo sa smiley

Z filmu som videla len kúsok, ale ten by nebol až taký zlý, no nepáčil sa mi slovenský dabing.. huh
Zaznamenané

" I dream. Sometimes I think that's the only right thing to do."
"Z tohoto mlčení může něco povstat." (Stephen King)


Yaonee
Administrátor
****

Rasa: Trpaslík
Bodov v rase: 2945/14505

Karma: 168
Offline Offline

Pohlavie: Ženské
Dlhodobejšia neprítomnosť: práca, choroba či domáce povinnosti

Bydlisko: Medzi BS a BB
Príspevkov: 3,015
Odporúčania: 4
9407.32 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Yaonee

Sherlock: I don’t have friends; I’ve just got one.


WWW
« Odpoveď #2 kedy: Jún 12, 2012, 20:05:13 »

Ak si si na Pilieroch pochutnala, druhý diel bude predstavovať čerešničku na torte. Dovolím si tvrdiť, že Follett dotiahol do dokonalosti aj to, čo nemusel, pričom isté pasáže, napriek tomu, že som silná povaha, pohli mnou natoľko, až som si musela odísť po vreckovku  shy2

A to som sa nepustila do postáv, ktoré som mala chuť v istých momentoch zhodiť z nejakého veľmi vysokého útesu. Obyčajne išlo o mníchov a ich vyhranený pohľad na okolitý svet. 

Plánujem malú rekapituláciu - akonáhle dočítam Relikvie smrti, zrejme si oba diely dám ešte raz cheesy

Mne slovenský dabing sadol, aj keď by som v dvoch prípadoch zrejme vymenila hercov, ktorí postavy dabovali cheesy Skôr mám problém s TV sériami k druhej časti románu, kde mi nesadol hlavný predstaviteľ Merthina (je priveľmi všedný, žiada iskra, žiadne zanietenie, mierne tupý výraz!)...
ZaznamenanéSherlock Holmes: More importantly, however, today, we saw two people make vows. I’ve never made a vow in my life and after tonight, I never will again, so, here in front of you all – my first, and last, vow. Mary and John – whatever it takes, whatever happens, from now on, I swear I will always be there. Always.
Avantasia
Lovec
**

Rasa: Vlkolak
Bodov v rase: 0/593

Karma: 28
Offline Offline

Príspevkov: 269
Odporúčania: 0
262.39 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Avantasia


« Odpoveď #3 kedy: September 03, 2012, 19:49:23 »

Na túto knihu sa chystám už dlho, po tom seriáli som si povedal, že jednoducho musím smiley
asi si ju zaobstarám, keď dočítam zvyšné dostupné diely G of T...
Zaznamenané
Alex
Roľník
*

Rasa: Vlkolak
Bodov v rase: 0/0

Karma: 2
Offline Offline

Pohlavie: Ženské
Bydlisko: Sereď
Príspevkov: 138
Odporúčania: 2
411.10 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Alex


« Odpoveď #4 kedy: September 29, 2012, 20:28:31 »

Zatiaľ som čítala iba Piliere a musím povedať, že sa mi knižka veľmi páčila smiley Teším sa na 2. diel, ale ktovie kedy sa k nemu dostanem, každopádne tiež vyzerá zaujímavo smiley
Zaznamenané

Život je krátky a my nemáme veľa času, aby sme ulahodili srdciam tých, ktorí kráčajú s nami temnotou.

Dokonca aj Harry Potter zomrel! Aj keď len na chvíľu.

I wanna do bad things with you smiley
Elinor
FF autor
*

Rasa: Elf
Bodov v rase: 0/940

Karma: 75
Offline Offline

Pohlavie: Ženské
Bydlisko: Žilina
Príspevkov: 543
Odporúčania: 0
563.34 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Elinor

« Odpoveď #5 kedy: September 29, 2012, 20:32:19 »

Videla som film a veľmi-veľmi sa mi páčil, takže knižku radím na zoznam literatúry, čo si jedného dňa musím prečítať smiley
Zaznamenané

Tell me would you kill to save a life?
Alex
Roľník
*

Rasa: Vlkolak
Bodov v rase: 0/0

Karma: 2
Offline Offline

Pohlavie: Ženské
Bydlisko: Sereď
Príspevkov: 138
Odporúčania: 2
411.10 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Alex


« Odpoveď #6 kedy: September 29, 2012, 21:00:44 »

film som videla aj ja, je skvelý, ale na knihu nemá smiley takže odporúčam, rozhodne prečítaj


Odstránená zbytočná citácia. Posledný príspevok sa necituje.
« Posledná zmena: September 29, 2012, 21:32:50 od Lenide » Zaznamenané

Život je krátky a my nemáme veľa času, aby sme ulahodili srdciam tých, ktorí kráčajú s nami temnotou.

Dokonca aj Harry Potter zomrel! Aj keď len na chvíľu.

I wanna do bad things with you smiley
Yaonee
Administrátor
****

Rasa: Trpaslík
Bodov v rase: 2945/14505

Karma: 168
Offline Offline

Pohlavie: Ženské
Dlhodobejšia neprítomnosť: práca, choroba či domáce povinnosti

Bydlisko: Medzi BS a BB
Príspevkov: 3,015
Odporúčania: 4
9407.32 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Yaonee

Sherlock: I don’t have friends; I’ve just got one.


WWW
« Odpoveď #7 kedy: September 29, 2012, 21:11:46 »

V televíznom seriáli sú do istej miery pozmenené poniektoré fakty, pričom sa aj končí zvláštnym spôsobom, ale mňa osobne v každom smere uchvátil a nedám naň dopustiť. Zrejme to bude tým, že predstaviteľ Jacka Jacksona je presne môj typ, takže som si mohla na ňom oči vyočiť!  smitten

O čosi menej lákavo na mňa pôsobí oficiálny trailer k pripravovanému TV seriálu k druhej Follettovej knihe Na veky vekov. Predstaviteľ Merthina a ani brata Thomasa ma akosi nedokázal z ukážok presvedčiť o tom, že by som sa na sfilmovanie druhého dielu mala tešiť. Uvidím. Nechcem seriál odsúdiť skôr, než si ho pozriem smiley
 
ZaznamenanéSherlock Holmes: More importantly, however, today, we saw two people make vows. I’ve never made a vow in my life and after tonight, I never will again, so, here in front of you all – my first, and last, vow. Mary and John – whatever it takes, whatever happens, from now on, I swear I will always be there. Always.
Yaonee
Administrátor
****

Rasa: Trpaslík
Bodov v rase: 2945/14505

Karma: 168
Offline Offline

Pohlavie: Ženské
Dlhodobejšia neprítomnosť: práca, choroba či domáce povinnosti

Bydlisko: Medzi BS a BB
Príspevkov: 3,015
Odporúčania: 4
9407.32 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Yaonee

Sherlock: I don’t have friends; I’ve just got one.


WWW
« Odpoveď #8 kedy: Október 15, 2012, 13:52:49 »

A je to tu!!! Premiéra mini sérií už túto stredu!!!

Kiežby sa poponáhľali s dabingom  smitten

Trailer

Čo poviete na herecké obsadenie? Páči sa vám?
ZaznamenanéSherlock Holmes: More importantly, however, today, we saw two people make vows. I’ve never made a vow in my life and after tonight, I never will again, so, here in front of you all – my first, and last, vow. Mary and John – whatever it takes, whatever happens, from now on, I swear I will always be there. Always.
Yaonee
Administrátor
****

Rasa: Trpaslík
Bodov v rase: 2945/14505

Karma: 168
Offline Offline

Pohlavie: Ženské
Dlhodobejšia neprítomnosť: práca, choroba či domáce povinnosti

Bydlisko: Medzi BS a BB
Príspevkov: 3,015
Odporúčania: 4
9407.32 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Yaonee

Sherlock: I don’t have friends; I’ve just got one.


WWW
« Odpoveď #9 kedy: Január 04, 2014, 19:37:15 »

Televízia JoJ prináša od 7. januára od 20:20 na televízne obrazovky pokračovanie Follettoveho románu "Svet bez konca". Zvedavá som nielen na slovenský dabing, ale aj na herecké výkony a spracovanie predlohy. Dúfam, že ma producenti nesklamú! A že si nájdem nejakú solídnu náhradu za Jacka cheesy
ZaznamenanéSherlock Holmes: More importantly, however, today, we saw two people make vows. I’ve never made a vow in my life and after tonight, I never will again, so, here in front of you all – my first, and last, vow. Mary and John – whatever it takes, whatever happens, from now on, I swear I will always be there. Always.
Yaonee
Administrátor
****

Rasa: Trpaslík
Bodov v rase: 2945/14505

Karma: 168
Offline Offline

Pohlavie: Ženské
Dlhodobejšia neprítomnosť: práca, choroba či domáce povinnosti

Bydlisko: Medzi BS a BB
Príspevkov: 3,015
Odporúčania: 4
9407.32 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Yaonee

Sherlock: I don’t have friends; I’ve just got one.


WWW
« Odpoveď #10 kedy: Január 07, 2014, 22:27:19 »

Tak... z pokračovania, toho televízneho, som veľmi rozčarovaná. Očakávala som do istej miery odklon od predlohy, ale až takýto rapídny? Dobre, dokázala by som sa hádam s ním zmieriť, ale to, že si tvorcovia pretvorili všetky hlavné postavy na svoj obraz, len aby mohli do deja zakomponovať rôzne druhy znásilňovania a zlého zaobchádzania so ženami? Tak toto je naozaj silná káva aj pre mňa.

Normálne nemám chuť pozrieť si zajtra ďalšie dve časti... fakt nie  wallbang
ZaznamenanéSherlock Holmes: More importantly, however, today, we saw two people make vows. I’ve never made a vow in my life and after tonight, I never will again, so, here in front of you all – my first, and last, vow. Mary and John – whatever it takes, whatever happens, from now on, I swear I will always be there. Always.
Strán: [1]   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Fantasy-Svet.net | Poháňané SMF.
© 2008, Simple Machines. Všetky práva vyhradené.

Content copyright © 2008 Fantasy-svet.net.
Upozornenie: žiadny zo zobrazovaných súborov sa nenachádza na tomto serveri.
Autori a prevádzkovatelia stránky neberú žiadnu zodpovednosť za príspevky odoslané uživateľmi a za ich vystupovanie na fóre.
Všetky odkazy na tomto fóre majú len informatívnu hodnotu a za rovnakým účelom boli na toto fórum umiestnené.
Template "Halloween": Designed by edvordo
Based on Crip~'s BlackRainV2
Sitemap
Schvalovanie prispevkov

Stránka vytvorená za 0.081 sekúnd, 21 SQL dotazov.