Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dĺžkou sedenia
Novinky: Podieľajte sa aj VY na tvorbe portálu Fantasy-Svet.net. Kliknite sem pre bližšie informácie.
Strán: 1 [2]   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Dračí rád  (Prečítané 3977 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Yaonee
Administrátor

Rasa: Trpaslík
Bodov v rase: 2945/14505

Pohlavie: Ženské
Dlhodobejšia neprítomnosť: práca, choroba či domáce povinnosti

Príspevkov: 3,015
Odporúčania: 4
9345.38 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Yaonee

Sherlock: I don’t have friends; I’ve just got one.

« Odpoveď #15 kedy: Apríl 15, 2013, 12:11:03 »

Uff, som rada! (znie to čudne, ale teším sa z toho, že si sa nezapojil...)
Zaznamenané

Sherlock Holmes: More importantly, however, today, we saw two people make vows. I’ve never made a vow in my life and after tonight, I never will again, so, here in front of you all – my first, and last, vow. Mary and John – whatever it takes, whatever happens, from now on, I swear I will always be there. Always.
Sirius
Vedúci rasy

Rasa: Vlkolak
Bodov v rase: 0/5318

Pohlavie: Mužské
Príspevkov: 4,047
Odporúčania: 0
893.09 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Sirius

« Odpoveď #16 kedy: Apríl 15, 2013, 12:14:26 »

To teda znie, ale chápem ťa (zrejme)
Zaznamenané

I am alone, but not lonely
Yaonee
Administrátor

9345.38 ℱ

Inventar

« Odpoveď #17 kedy: Apríl 15, 2013, 12:15:56 »

cheesy ja viem, znie to ako škodoradosť, ale nie je to tak... nakoniec, ak si postrehol, čo sa stalo, tak som rada, že sa tento rok nám obom podarilo na súťaž zabudnúť cheesy
Zaznamenané

Sherlock Holmes: More importantly, however, today, we saw two people make vows. I’ve never made a vow in my life and after tonight, I never will again, so, here in front of you all – my first, and last, vow. Mary and John – whatever it takes, whatever happens, from now on, I swear I will always be there. Always.
Sirius
Vedúci rasy

893.09 ℱ

Inventar

« Odpoveď #18 kedy: Apríl 15, 2013, 12:18:11 »

Viem že vyradili nejaké poviedky. Len som nepátral že prečo a ako a čo.
Zaznamenané

Yaonee
Administrátor

9345.38 ℱ

Inventar

« Odpoveď #19 kedy: Apríl 15, 2013, 12:49:56 »

Pretože si nesplnili svoju psiu povinnosť - v pravidlách majú napísané, že poviedky nesmú byť uverejnené na internete, ak ich do súťaže posielaš, ani sa nesmú zúčastniť inej súťaže. Na tieto dve pravidlá vraj sami dohliadajú. Bohužiaľ, vykašlali sa na to. Potom, čo sa teda spísali posudky a malo sa prejsť k vyhodnoteniu, zistili, že pár textov nespĺňa tieto požiadavky, a tak ich jednoducho vylúčili. Bohužiaľ, boli to texty, ktoré sa umiestnili v prvej päťke a na výherných miestach (aspoň takto to prezentovali). Akurát si organizátori súťaže neuvedomili dve veci - tieto dve pravidlá majú v sebe dieru.

Požiadavka, aby sa texty nezúčastnili inej súťaže, je neformulovaná tak, že hovorí viac-menej o tom, aby súťažný text, ktorý chce autor do DR zaslať, neposlal súčasne aj do inej literárnej súťaže. Čiže niektorí autori si isté texty, ktoré už niekde súťažili, ale neumiestnili sa, upravili, obmenili, doplnili či preštylizovali a zaslali ich teda do DR. Toto pravidlo, v takej podobe, v akej je v súčasnosti prezentované, to nakoniec aj umožňuje. Nehovorí nič o tom, že texty nesmeli v minulosti súťažiť, len o tom, aby sa nezaslali súčasne do niekoľkých súťaží.

Pravidlo o tom, že text nesmie byť zverejnený na internete do dňa ukončenia súťaže, rovnako tak nič nehovorí o tom, že text, s ktorým sa autor chce v súťaži prezentovať, nesmel byť na jeho autorskom blogu v minulosti uverejnený, ale v čase prijímania súťažných prác sa odtiaľ stiahol, opätovne prerobil, čím vzniklo nové súťažné dielo (píšu o tom autorské zákony), a to sa do súťaže poslalo.

Keď sa pobúrení autori ozvali, bolo im povedané, že pravidlá si jednoducho zle vysvetlili oni a že organizátori súťaže nevidia dôvod, prečo by za takéto nedorozumenie mali niesť zodpovednosť, a to aj napriek tomu, že sa mali súťažné diela priebežne nimi kontrolovať, aby sa ešte pred uzávierkou vyradili tie, ktoré požiadavky nespĺňajú. A, keď som sa ich opýtala na to, prečo to teda neurobili, odpísali mi, celí nešťastní, že minulý ročník bol "pohodový" a nevideli dôvod, aby teda tento ročník tie diela kontrolovali...   ako organizátori takéhoto projektu by mali vedieť, že autori sú rôzni a ani jeden ročník sa nezaobíde bez problémov či vracania súťažných prác.

Ak by som sa ja ako organizátor na toto vykašľala a následne po ukončení Dumiek vyradila všetky práce, pri ktorých som jedného pekného dňa zistila, že sú mimo našich pravidiel, asi by sme žiadne texty v Dumkách nemali. A tvrdiť, že komunikácia medzi autorom súťažného diela a organizátorom nie je potrebná, je tiež kravina. No, aspoň som sa presvedčila, na vlastné oči, aký prístup k tejto súťaži majú a že ide o projekt, ktorému netreba venovať vyššiu mieru pozornosti, pretože si ho ľudia z organizačného tímu nevážia. Či už v podobe súťažiaceho autora, alebo ako človeka, ktorý sa s nimi podelí o svoj názor (toto je všeobecné konštatovanie).

Aspoň sa mohli tým vylúčeným autorom ospravedlniť a poslať im naveľa tie hodnotenia...
Zaznamenané

Sirius
Vedúci rasy

893.09 ℱ

Inventar

« Odpoveď #20 kedy: Apríl 15, 2013, 12:53:47 »

To je teda pekné
Zaznamenané

Yaonee
Administrátor

9345.38 ℱ

Inventar

« Odpoveď #21 kedy: Apríl 15, 2013, 12:59:32 »

Je... je to skôr smutné, nebola to až taká zlá súťaž.

Inak, posudky sú tiež vtipné. Ľudia, ktorí v tej porote sedia, predovšetkým niektoré dámy, nevedia, čo je to sci-fi a tobôž fantasy. Mala som možnosť pár posudkov vidieť. A byť v tej chvíli s ich autormi, teda s konkrétnymi členmi poroty, asi ich pošlem na špeciálne školenie o tom, čo je to žáner, ako žáner funguje a aké zákonitosti v sebe obsahuje, ako s ním pracovať, s čím ho kĺbiť a hlavne - prečo brať do úvahy aj dejiny literárneho smeru, v ktorom daný žáner vznikol.

A takýto človek ti má hodnotiť text? Veď tým viac uškodí...
Zaznamenané

Ventis
FF autor
*

Bodov v rase: 0/20

Príspevkov: 10
128.83 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Ventis

« Odpoveď #22 kedy: Apríl 17, 2013, 16:18:01 »

No... ja som sa tej súťaže nezúčastnila, ani som nesedela v porote, ale nedá mi nezareagovať. Nemyslím si totiž, že človek musí "vedieť čo je žáner" a poznať jeho dejiny, aby vedel posúdiť kvalitu príbehu.

Mňa osobne by urazilo, keby som sa zúčastnila súťaže a namiesto kvality textu by porota hodnotila či príbeh spĺňa "pravidlá žánru". Ibaže by ich podrobne vysvetlili pred začiatkom súťaže.

Pri hodnotení príbehu by malo viac záležať na tom, ako je napísaný. Či je napísaný DOBRE - či má spád, dobré postavy, či autor vie, kedy rozpísať scénu a kedy použiť naráciu, či má dielo atfmosféru, či dokáže vtiahnuť čitateľa do deja... A či je napísaný PEKNE - či autor vie narábať s jazykom, či tam nie sú zbytočné slová, ktoré neprinášajú žiadnu novú informáciu, opakovania, či píše "ako mu pero narástlo", alebo či sa snaží hľadať nové, neošúchané výrazy, či má dielo rytmus, atď. A v neposlednej miere či prináša niečo nové, alebo je to len pekne spísaná zbierka klišé. smiley

Na nič z toho nemusí porotca poznať "dejiny žánru" - musí mať "len" načítané množstvo kníh a dobrý vkus.
Zaznamenané
Yaonee
Administrátor

9345.38 ℱ

Inventar

« Odpoveď #23 kedy: Apríl 17, 2013, 16:54:42 »

Dovolím si oponovať. Okrem tebou spomenutých kategórií (alebo celkov), ktoré sa pri hodnotení poviedok zohľadňujú, je ich, inak, oveľa viac, potrebuje porotca (a aj autor súťažnej práce!) vedieť aj to, s akým žánrom sa práve v tejto chvíli stretol, a to iba preto, aby nevytkol autorovi niečo, čo daný žáner charakterizuje smiley

Uvediem príklad:

Horor - predstavuje v súčasnosti epický žáner, ktorý veľmi úzko spolupracuje nielen s motívom strachu či hrôzy, alebo s efektom šoku (málo očakávané, príp. neočakávané prekvapenie vyvolané desivou a nepredvídanou udalosťou), ale aj s napätím systematicky udržiavaným pomocou zlovestných anticipačných prvkov, vnášajúcich do príbehu pochmúrny až dusivý náladový kolorit či tienistú, umrlčiu atmosféru desu, nebezpečenstva, ale aj smrtonosnej tiesne.

Neoddeliteľnou súčasťou hororu je, okrem iného, mysteriózny, bizarný, iracionálny, impulzívny, beštiálny či exotický výraz, okázalá pompéznosť, jazyková ľahostajnosť i dokumentárnosť podania príbehu, ktorou sa predovšetkým sám autor usiluje vzbudiť u čitateľa pocit autentickosti práve prežívaného „nepochopiteľného“ deja*.

Dajme tomu, že ti do súťaže príde hororová poviedka, ktorá vybuduje príbeh práve na iracionalite. Cez rôzne strašidelné až bizarné obrazce navodzuje v čitateľovi pocit stiesnenosti až strachu, núti ho báť sa, pričom pointu, ako aj samotné napätie a jeho gradáciu, nebuduje autor na obrazoch plných krvi, alebo prostredníctvom JA rozprávania - cez postavu psychopata, delikventa, sociopata, vraha, atď.

A takýto text teraz dostane do rúk porotca, ktorý o horore vie len to, že má byť plný nechutností, ktoré prinútia kohokoľvek sa báť (alebo v ňom vyvolať odpor/zhnusenie/prvok splatteru, povedzme, že si vytvorí obraz ako z filmu SAW či Silent Hill). Keďže v ňom však tieto konkrétne prvky nenájde, a to aj napriek tomu, že mala súťažná práca naveľa spád, temné prostredie, dobre zvládnutú postavu a aj dej, a odvíjajúc sa od toho, čo o horore akože vie, ponúkne automaticky autorovi zlú/chybnú/málo cennú spätnú väzbu, ktorá vlastne bude kritizovať všetky tie typické vlastnosti pre takzvané ghost stories, pretože porotca v presvedčení, že horor je jedno veľké klišé (aj Žilka si to myslí) populárnej literatúry, bude takéto klišé v texte jednoducho hľadať.  

(táto schéma sa dá pokojne aplikovať na každý žánrový typ + nechcem byť veľmi výrečná, takže problematiku napr. postáv, časopriestoru, ako aj dôveryhodnosti príbehu, lexiky, štylistiky, rétorickej roviny, atď., som obišla, ak však bude potrebné, vrátim sa k nim smiley).

Zhrnuté a podčiakrnuté - porotca na základe vlastnej neznalosti dielo znemožní a autor, keďže aktívne v tomto prípade pracuje so spätnou väzbou, si vezme k srdcu úplne zbytočné a kontraproduktívne rady.

A nie, podobné veci si porotca z prstu nevycucá, musí si ich niekde naštudovať. A čoraz častejšie k podobnému úkazu dochádza - v porote sedí niekto, kto o danom žánri, ak ide o literárnu súťaž úzko vyprofilovanú, DR, nakoniec, takou súťažou aj je, nič nevie a pácha jednu škodu za druhou...

« Posledná zmena: Apríl 17, 2013, 16:55:11 od Yaonee » Zaznamenané

Strán: 1 [2]   Hore
  Tlačiť  

Skočiť na:  

Fantasy-Svet.net | Poháňané SMF.
© 2008, Simple Machines. Všetky práva vyhradené.

Content copyright © 2008 Fantasy-svet.net.
Upozornenie: žiadny zo zobrazovaných súborov sa nenachádza na tomto serveri.
Autori a prevádzkovatelia stránky neberú žiadnu zodpovednosť za príspevky odoslané uživateľmi a za ich vystupovanie na fóre.
Všetky odkazy na tomto fóre majú len informatívnu hodnotu a za rovnakým účelom boli na toto fórum umiestnené.
Template "Halloween": Designed by edvordo
Based on Crip~'s BlackRainV2
Sitemap
Schvalovanie prispevkov

Stránka vytvorená za 0.232 sekúnd, 22 SQL dotazov.