Fantasy-Svet.net
Január 20, 2021, 10:39:22*

Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dĺžkou sedenia
Novinky: Súťaže

Fantasy milionár

denne - Fantasy futbal

Magický kotol (pridružená téma)

Na týždeň
stredy- Čie je to OKO? - Georgiana
piatky - Uhádni Fantastický ScreenShot - Yaonee
soboty - Kto to povedal? - Georgiana
nedele - Hádaj autora - Georgiana
Pokročilé vyhľadávanie  
Strán: [1] 2 3 4   Dole
Tlačiť
Autor Téma: Egyptský horoskop  (Prečítané 17871 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Rusalka
Učeň

Rasa: Vlkolak
Bodov v rase: 0/537

Pohlavie: Ženské
Dlhodobejšia neprítomnosť: pokazený počítač :(

Príspevkov: 588
Odporúčania: 0
283.85 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Rusalka

« kedy: Júl 31, 2009, 14:36:17 »

narodení 30.1.-1.3.    AMON RA
narodení 2.3.- 3.4.    MUT
narodení 4.4. -6.5.    ESET
narodení 7.5. - 8.6.      HORUS
narodení 9.6. -12.7.    GEB
narodení 13.7.-14.8.    SACHMET
narodení 15.8.-16.9.    TOTH
narodení 17.9.-20.10    SUTECH
narodení 21.10-25.11    USIR
narodení 26.11-28.12    ANUBIS
narodení 29.12-29.1     HATHOR

Stručná symbolika egyptských znamení:

AMON RA
Amon Ra bol bohom vzduchu a dychu. Bol uctievaný ako boh plodnosti, neskôr sa jeho meno spojilo s menom boha slnka Ra. Egypťania verili, že narodiť sa v tomto období je predpokladom veľkého šťastia. Ľudia v tomto čase narodení stelesňujú pôvod všetkej činnosti. Oplývajú silou, energiou, zdravím a žijú budúcnosťou. Sú veľmi inteligentní, originálni a ľahko sa učia. Majú veľké ideály a veľké nároky na seba i na okolie. Niekedy môžu byť ich myšlienky a ciele príliš utopické. Keď zistia, že sa mýlili, ťažko sa s tým zmierujú. Nikdy nejednajú proti svojmu presvedčeniu. Ich hlavným motívom býva pocit sebarealizácie, entuziazmus a cit pre spravodlivosť.

MUT
Mut, manželka boha Amona, je jednou z najstarších egyptských bohýň. Táto bohyňa ale nebola prijatá na výslnie panteonu a dáva ľuďom narodeným v tomto období silného a neohrozeného ducha. Títo ľudia sú obdareni osobným čarom, bystrosťou a dokážu rýchlo chápať medziľudské vzťahy. Sú obdarení predvídavosťou, intuíciou a príťažlivosťou. Zmysel pre krásu sa spája s tvorivým nadaním a do každej činnosti sa vrhajú s nadšením, ale môže im niekedy chýbať trpezlivosť. Sú to vnútorne silní ľudia, ktorí dokážu nezištne pomáhať iným. Sú schopní veľkej lásky, ale potrebujú obdiv a uznanie. Do značnej miery sú však ovplynení prostredím, v ktorom sa nachádzajú.

ESET
Táto najslávnejšia egyptská bohyňa je pokladaná za darkyňu a ochrankyňu života. ľudia narodení v tomto období sú mnohostranne nadaní a charakterizuje ich pokojná a trpezlivá povaha. Majú veľkú sílu a vôľu. Vážia si bezpečie a lipnú na minulosti. Veľmi rýchlo sa orientujú v každej situácii a sú pomerne dobre prispôsobiví, avšak spoliehajú viac na vlastné dojmy a pocity než na rady iných. V práci sú presní a spoľahliví. Nositelia tejto egyptskej bohyne milujú svoj domov a rodinu. Bývajú oddaní a verní, sú starostliví voči svojim deťom bez pocitu, že sa obetujú. Sú prirodzene veselí, vtipní a spoločenskí a majú vyvinutý zmysel pre umenie.

HORUS
Tento egyptský boh vystupoval ako boh nebies a za jeho oči boli často pokladané Slnko a Mesiac. Neskôr bol uctievaný ako ochrance predi divokými zvieratami. Je symbolom boja Svetla proti Temnote a nabáda k bdelosti a k spravodlivosti. ľudia, ktorí sa narodili v jeho znamení, majú vrodenú snahu uplatniť sa a byť stredobodom záujmu. Bývajú vynachádzaví, energickí a obratní. Majú dobrú pamäť a ich doménou je hromadenie znalostí. Radi komunikujú a diskutujú, ale na konkrétne závery nekladú veľký dôraz. Sú pracovití, ale často chcú stihnúť viac úloh naraz a výsledok potom môže byť nevýrazný. Jednajú spontánne, ale chýba im trpezlivosť. Niekedy sa dokážu zamilovať do dvoch ľudí naraz a nevedia sa rozhodnúť.

GEB
Tento egyptský boh zeme symbolizuje materstvo, plodnosť, úrodu. Ženský princíp v sebe skrýva túžbu podrobiť sa a obetovať. Nositelia tohto egyptského boha sú  spoľahliví, svedomití, zdržanliví a rezervovaní. Sú to romantickí, skromní a trpezliví jedinci, ktorí bytostne túžia po harmonickom živote, ale v hlbke duše sú pesimisti . Bývajú založení skôr konzervatívne, sú veľmi usilovní a pracovití, ale nemali by si voliť povolania, ktoré sú psychicky náročné, pretože ľahko môžu podľahnúť stresom.
V partnerskom vzťahu sa ťažko uvoľňujú, neustále majú strach zo sklamania. Sú ale ideálnymi, nežnými a vášnivými partnermi, ak cítia, že sú skutočne milovaní. Toto egyptské božstvo dalo svojim nositeľom do vienka materstvo, preto ženy i muži lipnú na domove a sú skvelými a obetavými rodičmi.

SACHMET
Sachmet (Mocná) je strážkyňou pekla a spravodlivosti. Je súčasne vládkyňou, ktorá dozerá, aby v živote poddaných vládol poriadok a jas. Ľudia narodení v jej znamení majú skvelé pozorovacie schopnosti a vyvinutý telepatický zmysel. Charakterizuje ich také silná vôľa, vitalita, vytrvalosť, velkorysosť a tvorivosť. Títo ľudia o sebe väčšinou nemajú žiadne pochybnosti, pretože dôverujú svojim schopnostiam a kvalitám. K cieľu  volia najkratšiu cestu. Majú dar rýchlych reakcií a v ťažkých situáciách uplatňujú svoj vrodený a neomylný inštinkt a postreh. Ich nedostatkom je málo zhovievavosti, majetníckosť  a  prílišná autoritatívnosť. Radi ovládajú ostatných, ale dokážu povedať pravé veci v pravú chvíľu. Dokážu zdolať všetky prekážky a ísť za svojim cieľom.

TOTH
Toth je egyptský vtáčí boh, ktorý si kladie za cieľ naplniť zmysly bytostí dôvtipom, vynaliezavosťou a tvorivosťou a bráni podvodom a klamstvu. Nositelia tohto boha patria k najproduktivnejším ľuďom. Sú ochotni obetovať svoje vlastné záujmy, aby mohli plniť zverené úlohy. V ich povahe je zodpovednosť, presnosť, ale niekedy môžu byť príliš úzkostní a skeptickí. Veria vo svoje schopnosti, majú bystrý úsudok, cit pre meziľudské vzťahy a tieto vlastnosti múdro využívajú k svojim cieľom. Nie sú schopní  dať voľný priebeh spontánnosti a majú sklon odporovať všetkému, čo se nezlučuje s ich predstavami. V spoločnosti sú skôr hanbliví a málokedy sa odvážia dať najavo svoje skutočné pocity. Keď sa zamilujú, ich city sú hlboké a silné, ale snažia sa ich zakrývať, majú sklon k zdržanlivosti.

SUTECH
Sutech je boh vojny, búrky a púšte, ale i boh slobody. Ľudia narodení v jeho znamení  sú veľmi nároční a stále chcú podávať maximálne výkony. Neustále riešia dilemu, kedy zvoliť ten správny okamih pre činy a rozhodnutia. Len málokto z ostatných ľudí si tak dobre uvedomuje rôzne možnosti voľby. Stále hľadajú duševnú rovnováhu, túžia po harmónii a majú silné obavy, aby nesklamali. Kritika či neúspech sa ich veľmi dotkne a neľahko sa s tým vyrovnávajú. Ťažko priznávajú svoje chyby a omyly. Často to vedie k tomu, že už nemajú dostatok sily, aby v započatej práci pokračovali. Sutechov hnev sa u týchto ľudí objaví vtedy, keď sa stretnú s nejakou nespravodlivosťou - potom sú nekompromisní. Narodili sa s pocitom, že majú pomáhať spravodlivosti a všetkému, čo je na svete dobré - a v tom sú neúnavní.

USIR
Usir bol boh poľnohospodárstva, ktorý zasvätil ľudstvo do tajov pestovateľstva. Symbolizuje nevyčerpateľnú sílu prírody a životnosť vegetácie. Nositelia tohto boha sú  inteligentní, bystrí ľudia s perspektivnym uvažovaním a aktivnym myslením. Charakterizuje ich tiež originalita a tvrdošíjnosť. Sú zvedaví, a ak ich niečo zaujíma, vynaložia všetku námahu, aby sa to dozvedeli. Ich snaha po dokonalosti ich núti klásť si vysoké požiadavky na seba i na ostatných. Majú veľké ideály, a preto sa nikdy nezaoberajú malichernými vecami. Sú zdatní v zamestnání, ale i v každodennom živote, majú talent rozpoznať každú vhodnú príležitosť. Zaujímajú sa o všetko, čo je záhadné a skryté, majú sklony k mystike. Sú to silné osobnosti, ktoré dokážu majstrovsky maskovať svoje pocity. V láske sú oddaní a vášniví.

ANUBIS
Anubis je boh, ktorému sa prisudzuje umenie balzamovať.mŕtvych a má úlohu prevádzača duší z jasného dňa do brán posvätných miest. Blízkosť smrti akoby varovala nositeľov tohto boha na možné nebezpečenstvá. Títo odvážni ľudia milujú každú činnosť, ktorá je spojená s rizikom. Tužia po živote a láske plných dobrodružstiev a vzrušenia. Tato túžba vyhľadávať nebezpečenstvo a vydávať svoj život či svoju existenciu všanc vedie až príliš často k tomu, že jedinci boha Anubisa umierajú neprirodzenou smrťou.Títo ľudia milujú svet, v ktorom sa stále niečo deje. Majú nezávislú povahu a ich veľká síla spočíva v optimizme. Neradi sa nechávajú okrádať o čas zbytočnou či nudnou prácou. Ťažko sa podriaďujú, ale sú zároveň romantickými a vášnivými partnermi, ktorí veria v lásku a priateľstvo.

HATHOR
Hathor, strážkyňa milencov, patrila k najzložitejším egyptským božstvám. Ochraňovala ženy a deti a bola spojovaná so smrťou a znovuzrodením. Nositelia tohto boha sú múdri, vytrvalí a aktívni. V ich zložitej povahe je mnoho rozporov. Majú veľkú predstavivosť a intuíciu, ktorá im umožňuje rozpoznať skryté súvislosti. Pre svoj prehľad sú často žiadaní inými o radu alebo pomoc. Zdanlivo se títo ľudia nedajú ľahko vykoľajiť kritikou druhých, ale za ich ľahostajným zjavom sa skrýva hlboké pokorenie. Napriek tomu sa ale dokážu rýchlo spamätať. Sú veľkorysí a tolerantní k chybám druhých. Neznášajú obmedzovanie slobody a nevydržia dlho na jednom mieste. Týchto ľudí vzrušuje všetko nové, preto stále vyhľadávajú nové a zaujímavé podnety. Potrebujú tolerantného a chápavého partnera, za čo sa mu odvďačia oddanosťou.
« Posledná zmena: Júl 31, 2009, 14:59:49 od 35nike » Zaznamenané

It doesn't hurt me.
You wanna feel how it feels?
You wanna know, know that it doesn't hurt me?
You wanna hear about the deal I'm making?
You *be running up that hill*
You and me *be running up that hill*
Lectrice
Hosť
« Odpoveď #1 kedy: Júl 31, 2009, 14:48:31 »

eeeee, niečo mi tu nesedí... ja mám doma veľa kníh o egyptskom horoskope a viem istotne, že ja som Amon Rea a to som sa narodila vo februári.. no podľa toho tam vyššie som MUT, čo nie som  cheesy

Tak som to checkla na nete a v knihách a tam je, že AMON RA narodení 30.1.-1.3. a MUT
narodení 2.3.- 3.4.

EDIT: Vlastne tým pádom sa ti tam všetky sunú ... hmm, neviem.
Zaznamenané
Stormy
Recenzent

Rasa: Trpaslík
Bodov v rase: 0/2763

Príspevkov: 4,402
1108.53 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Stormy

Potatoes girl!

« Odpoveď #2 kedy: August 12, 2009, 00:13:00 »

Ja som všade našla že som Toth napr. cheesy
Zaznamenané

Bruja
Čestný člen

Rasa: Trpaslík
Bodov v rase: 0/3159

Príspevkov: 6,481
Odporúčania: 2
3241.97 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Bruja

(číta sa "Brucha" ;) )

« Odpoveď #3 kedy: November 06, 2009, 17:31:53 »

Tak ja som "v znamení" Usira a musím povedať, že to na mňa celkom sedí.  cheesy
Zaznamenané

Wilson: The healer with his magic powers!
I could rub his gentle brow for hours;
his manly chest, his stubbled jaw...
Everything about him leaves me raw!
House: Psych ward's upstairs.
Wilson: With joy, oh, House, your very name
will never leave this girl the same.
Not bad for an 82-year-old... She asked me to give that to her true love.
House: What can I say? Chicks with no teeth turn me on.

House, M.D., Season 1, Episode 8: Poison
milka
Učeň

Bodov v rase: 0/10

Príspevkov: 475
314.10 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - milka

Prečo si ľudia myslia že myslím? ngmn?

« Odpoveď #4 kedy: November 21, 2009, 20:22:49 »

Tak, ja som GEB, a nemyslím že namňa celkom sedí  rolleyes
rozhodne dávam prednosť psychyckej práci ako fyzickej... smiley

Zaznamenané

Polnočná premena, vytiu vlkov ozvena. Pri splne mesiaca, deň s nocou strieda sa, oči krvou zažnú sa a vlkolak zrodí sa.

---------------------------------------------------
Alkohol je nepriateľ ľudstva, ale nemáme milovať svojho nepriateľa tak ako blížneho svojho?

Nezabudni, že kedysi to bola práve tvoja spermia z miliónov ktorá ako jediná dorazila do cieľa...
RenesmeeeC
Majster

Bodov v rase: 0/490

Príspevkov: 950
1935.75 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - RenesmeeeC

« Odpoveď #5 kedy: December 19, 2009, 15:50:27 »

ja som GEB a vôbec sa to na mňa nepodobá...zisťovala som si na nete nejaké veci a na každej stránke mi vyšlo to isté takže neviem...len som postrehla nejakú roztržku cheesy .... ale GEB....možno sa takým človekom stanem v budúcnosti , čo ja viem...netuším, no zatiaľ sa to na mňa vôbec nehodí .... a ako vidím, skoro každý je tu niekto iní ..tak nevadí , čo už cheesy cheesy cheesy 
Zaznamenané

Tenebriel
Majster

Rasa: Upír
Bodov v rase: 0/74

Príspevkov: 954
1.18 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Tenebriel

Vittoria agli assassini!

« Odpoveď #6 kedy: Január 07, 2010, 15:46:48 »

Sachmet sa tiež na mňa moc nepodobá...  angry2
Zaznamenané

TarAncalime
Učeň

Bodov v rase: 0/304

Príspevkov: 605
1.00 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - TarAncalime

« Odpoveď #7 kedy: Január 24, 2010, 13:42:07 »

Jéj aj ja som Sachmet, ale až doteraz som netušila, že rada ovládam ľudí.  cheesy cheesy Musím si to overiť rofl
Zaznamenané

Hominem te esse, memento. vamp3
RenesmeeeC
Majster

1935.75 ℱ

Inventar

« Odpoveď #8 kedy: Január 24, 2010, 16:37:15 »

GEB
Geb alebo Seb alebo Keb bol jedným z osmice prvotných božstiev Onskej kozmogónie (Enneady), boh zeme a jej priame zosobnenie (jeho meno znamená priamo zem). Jeho smiech bol považovaný za príčinu zemetrasení. Keďže Egypťania verili, že druhý svet sa nachádza pod zemou, Geb bol niekedy vnímaný ako ten, kto obsahuje všetkých mŕtvych a väzní tých, ktorí nie sú hodní dosiahnúť Usirovo kráľovstvo Aaru.

Gebove manželky  [upraviť]V Enneade je Geb bratom a manželom bohyne-nebies Nut, synom prvotných živlov Tefnut (vlhkosti) a Šov (sucha) a otcom štyroch bohov – Usireho, Eset, Sutecha a Nebtet. Podľa niektorých variant mýtu jestvovali pôvodne Geb a Nut v nekonečnom sexuálnom styku a museli byť od seba odtrhnutí Šovom (alebo Tefnut). Z tohoto dôvodu je niekedy Geb zobrazovaný so vztýčeným údom, ako sa naťahuje za Nut.

Pre spojitosť s rastlinstvom a občas i s podsvetím bol niekedy Geb považovaný za manžela Renenutet, menej významnej bohyne úrody, ktorá bola matkou Nehebku, boha spájaného s podsvetím.

Geb v rôznych funkciach  [upraviť]V egyptskom ponímaní sveta bol Geb-zem obrovským kotúčom plávajúcim vo vodách hviezdnej Nut. Pôvodne bol vnímaný iba ako zosobnenie nežívej hmoty zeme, nie jej vegetácie a plodnosti ani jej nerastného bohatstva. Egypťania verili, že v najstarších dobách Geb vládol na zemi a považovali jeho vládu za Zlatý vek, podobne ako Gréci vládu titána Krona a Rimania Saturna. Faraóni sa považovali za Gebových dedičov, ktorý vládli nad celou jeho rozsiahlosťou.

Geb ako boh vegetácie  [upraviť]Postupom času začal byť Geb stotožňovaný aj s obývateľnou, úrodnou egyptskou pôdou, a teda s vegetáciou. Hieroglyf používaný pre zapisovanie jeho mena sa stal súčasne s tým znakom pre vegetáciu a Geb bol zobrazovaný so zelenými fľakmi rastlinstva na svojom tele. O jačmeni sa hovorilo, že rastie na Gebových rebrách. Ešte neskôr Gebov hieroglyf označoval niečo, čo je tučné, hojné, aká mala byť podľa Egypťanov aj úroda.

Geb ako boh-stvoriteľ  [upraviť]Pre svoju spojitosť s tučnotou a rastlinstvom sa stal znak pre Geba aj znakom pre hus. Vláda nového faraóna bola oznamovaná vypustením štyroch divých husí na štyri strany sveta, aby bola jeho vláda požehnaná. Z tohoto spojenia vzniklo Gebov titul Veľký gagotač a jeho zobrazenie v podobe čiernej husy (čierna symbolizujúca úrodnú nílsku zem). Po splynutí Enneady a Ogdoady bol Geb považovaný za hus, ktorá zniesla vajce, z ktorého sa vykľul Ré.

Geb bol osobitne uctievaný ako ochranca pred hadmi a škorpiónmi a ako vynálezca zaklínadiel proti ich štipnutiu, ktoré prezradil prostredníctvom kňazov aj ľuďom.

Zaznamenané

Ella
Webmaster

Bodov v rase: 145/5684

Príspevkov: 7,282
Odporúčania: 5
7628.40 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Ella

Our Leader The Mockingjay

« Odpoveď #9 kedy: Február 12, 2010, 20:22:18 »

ja som Mut - dobra charakteristika, celkom ma to aj vystihlo smiley
Zaznamenané

Driver picks the music, shotgun shuts his cakehole.
RenesmeeeC
Majster

1935.75 ℱ

Inventar

« Odpoveď #10 kedy: Február 12, 2010, 20:25:59 »

Mut je pekné... som to čítala na nete, že čo to ...tak podrobne  rolleyes

Mut (staroeg. mwt, starogr. Μουτ) bola staroegyptská bohyňa-matka, ktorá bola v svojich roznych aspektoch uctievaná v starovekom Egypte. Prvky jej kultu, jej význam i postavenie v panteóne egyptských božstiev sa menili v závislosti od práve vládnucej dynastie a doby.

Mytológia 
Meno Mut (znamená „Matka“) bolo povodne len jedným z titulov iného božstva, Nun, prvotných kozmických vod, z ktorých sa vynorilo slnko. V priebehu vekov sa však začalo rozlišovať medzi týmito pravodami a ich materským potenciálom a z Mut sa stalo samostatné božstvo, matka-stvoriteľka, ktorá dala vzniknúť vesmíru.

Počas Strednej ríše vzostup Téb a ich kultového boha Amona viedol k tomu, že Mut bola prijatá za Amonovu božskú manželku namiesto anonymnej Amaunet (čo je jednoducho len feminínny tvar boha Amona). Ich spoločným synom sa stal Chons.

Hieroglyf označujúci Mut a materstvo je sup, pretože Egypťania verili, že supy sú veľmi materské vtáky. Pretože samci a samice supa sa od seba výrazne znakovo neodlišujú, mysleli si Egypťania, že nejestvujú supí samci. Namiesto toho verili, že supy sa nerodia ako iné tvory, ale sú počaté samotným vetrom. Preto ani Mut nemala rodičov ale bola stvorená z ničoho a nemala vlastné deti. Chonsa si musela adoptovať.

Povodne bol týmto adoptovaným synom bohyne Menthu, boh vojny, ktorý tvoril s Amonom a Mut Tébsku triádu. Pretože však posvätná nádrž Mutinho chrámu mala podobu polmesiaca, nahradil Menthua neskor ako Mutin syn mesačný boh Chons.

Mut ako bohyňa-ochrankyňa Egypta  [upraviť]Horný i Dolný Egypt mali povodne svoje ochranné božstvá – supicu Nechbet a kobru Vadžet. Obe časti zeme mali tiež svoje bohyne-ochrankyne v boji (s podobou levice), dolnoegyptskú Bast a hornoegyptskú Sechmet. Po tom, ako sa Téby stali strediskom celého Egypta, Mut postupne tieto staršie bohyne vytlačila z ich pozícii. Už skor došlo k syntéze Nechbet so Sechmet a Vadžet s Bast, ale Mut ich navyše asimilovala ako Mut-Vadžet-Bast a Mut-Sechmet-Bast. Mut splynula tiež s Menhit, ďalšou bohzňou-levicou a manželkou svojho syna Chonsa, ako Mut-Sechmet-Bast-Menhit. Nakoniec sa stala i Mut-Nechbet.

V dosledku ďalších zmien v staroegyptskom panteóne, po stotžnení bohov Ré a Amona, prenikla Mut i do Enneady. Ako panenská matka bola stotožňovaná s Réovou manželkou Hathor, kravskou bohyňou a matkou Hora. V tejto funkcii neskor splynula s inou matkou Hora Eset a nakoniec bola známa ako Mut-Hathor a Mut-Eset-Nechbet. Stala sa tak najvýznamnejším staroegyptským ženským božstvom, ktoré v sebe zlučovalo aspekty všetkých egyptských bohýň (titulované jednoducho ako Eset), a ochrankyňou kráľovny.

Podoba 
Mut bola zobrazovaná ako žena so supími krídlami držiaca anch, korunovaná spojenou korunou Horného a Dolného Egypta, s perom bohyne Maat pri svojich nohách. Býva odetá v modrej a červenej. V dosledku početných premien býva zobrazovaná aj roznymi atribútmi iných bohýň – ako kobra, mačka, krava alebo levica.

Mutina titulatúra obsahuje označenia: „Matka sveta“, „Oko boha Ré“, „Kráľovná bohýň“, „Pani nebies“, „Matka bohov“ a „Tá, ktorá rodí, ale sama nebola nikým zrodená“.

Zaznamenané

Tenebriel
Majster

Bodov v rase: 0/74

Príspevkov: 954
1.18 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Tenebriel

Vittoria agli assassini!

« Odpoveď #11 kedy: Február 13, 2010, 19:01:35 »

Niečo viac o Sachmet? 
Zaznamenané

Ewelyn Dark de Brox
FF autor
*

Bodov v rase: 0/141

Príspevkov: 1,039
1.92 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Ewelyn Dark de Brox

« Odpoveď #12 kedy: Február 13, 2010, 19:09:49 »

Niečo viac o Sachmet? 
ja som tiez sachmet  2funny
Zaznamenané

Ten, kto neprejaví smútok, neznamená, že nemá srdce.
Len má viac odvahy bojovať s osudom...
Bláznovstvo obchádza okolo sveta ako slnko. Nie je miesta, kde by nesvietilo.
Aeternum sub sole nihil!
MonkaAriel
Čestný člen

Rasa: Čarodejník
Bodov v rase: 0/991

Dlhodobejšia neprítomnosť: Veľa práce a rodinné problémy :((

Príspevkov: 1,030
253.50 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - MonkaAriel

Nie každý, kto sa túla, zablúdi. --J.R.R.Tolkien--

« Odpoveď #13 kedy: Február 13, 2010, 19:34:34 »

Ja som HORUS  smiley
Zaznamenané

Uploaded with ImageShack.us
Nočná obloha rozžiarená hviezdami
Padnutého stále mámi
Snaží sa dotknúť hviezd holými rukami
Márne však máva krídlami...
RenesmeeeC
Majster

1935.75 ℱ

Inventar

« Odpoveď #14 kedy: Február 14, 2010, 22:12:50 »

niečo o Horus:
Hor alebo Heru alebo Har, po grécky Horus, je staroveký boh egyptského panteónu, ktorý bol spodobovaný ako sokol alebo muž so sokoliou hlavou. Horov kult pretrval s viacerými zmenami počas celých staroegyptských dejín a hral významnú úlohu v egyptskom náboženstve, obzvlášť v kulte faraónov. Hor vystupuje v kráľovskom mýte ako ten, kto porazí zosobnenie síl chaosu, Sutecha, a nastolí v Egypte poriadok. V tomto kozmickom konflikte vraj Hor prišiel o jedno oko. Je to snáď toto oko, ktoré je pod meno Oko Horovo, známym staroegyptským symbolom sily.

Meno
Pri prepise hieroglyfov, ktorými sa zaznamenávalo Horovo meno, bolo meno sokolieho boha staroeg. ḥr.w a podľa rekonštruovanej výslovnosti sa čítalo *ḥāru, čiže „Vzdialený“. Do koptštiny prešlo ako Hór, z čoho bolo zas odvodené starogr. Ὡρος – Hóros. Pôvodná podoba mena sa zachovala napríklad v spojení Har-Si-Ese, Hor, syn Esetin, z neskorších egyptských dejín.

Hor bol niekedy nazývaný aj Necheny, čiže „sokol“, aj keď je možné, že v tomto prípade išlo skôr o iné, staršie sokolie božstvo uctievané v staroegyptskom meste Nechen, ktoré do seba Hor absorboval. V podobe sokola bol niekedy Hor nazývaný aj Kemwer (staroeg. km-wr – „Veľký čierny“).

Hor v rôznych funkciach  [upraviť]
Socha boha HoraHor bol jednoznačne astrálnym božstvom, syn boha podsvetia Usireva (starogr. Osiris) a bohyne Eset (starogr. Isis). Z tohto dôvodu bol spájaný s faraónmi Horného Egypta, strediska Horovho kultu, a stali sa ich ochrancami. K tejto predstave sa pridružila viera, že Hor je synom Eset, ktorá bola pôvodne považovaná za zbožštenú kráľovnú.

Hor ako Džebauti  [upraviť]Tvrdilo sa, že po tom, ako bol stvorený svet, Hor usadol na bydlo známe ako džeba (doslova prst), aby si odpočinul, a to začalo byť okamžite považované za posvätné. Pri niektorých príležitostiach bol Hor nazývaný "Pán džeby". Pod týmto označením bol Hor uctievaný obzvlášť v meste Buto, kde sa mu hovorilo Džebauti (Tí, ktorí sú spojení s džebou, dôvod použitia plurálu nie je celkom jasný). Džebauti bol v neskorších dobách zobrazovaný ako volavka, ktorá spočívala na posvätnom bydle.

Hor ako boh slnka  [upraviť]
Hor ako Ré-Harachtej (s bohyňou západu, Amentit)Pre svoju spojitosť s nebom začal byť Hor, celkom prirodzene, spájaný aj so slnkom a mesiacom. Preto sa tvrdilo, že slnko je jeho jedným okom a mesiac druhým, pričom ich nebeská púť bola spôsobená tým, že Hor v podobe sokola preletel od obzoru k obzoru. V tejto podobe bol známy ako Harmerty – Hor dvoch očí. To, že mesiac nesvieti rovnako jasne ako slnko, bolo neskôr vysvetľované mýtom o súboji Hora a Sutecha, v ktorom Sutech vypichol Horovi jedno oko. Iný mýtus tvrdil, že počas novu bol Hor úplne oslepený, takto bol známy ako Mechenty-er-irtej („Ten, ktorý nemá oči“). Po objavení sa mesačného kosáka bol nazývana zasa Chenty-irtej („Ten, ktorý má oči“). Pokiaľ bol oslepený, verilo sa, Hor bol nebezpečný, pretože nedokázal rozlíšiť priateľov od nepriateľov.

Od istej doby bol Hor stotožňovaný s iným slnečným bohom, Réom, ako Ré-Harachtej („Ré, ktorý je Horom dvoch obzorov“). Takéto zjednotenie sa však neukázalo príliš šťastným. Jednak robilo Réa, staré stvoriteľské božstvo, synom bohyne Hathor, čiže stvoreného boha, a jednak spojilo Réa s jeho vlastným synom Horom, teda zároveň otcom i synom, čo pre starovekých Egypťanov nebola práve pochopiteľná myšlienka. Z týchto dôvodov Ré nikdy úplne neasimiloval Hora do jediného sokolieho slnečného božstva. V snahe o potlačenie nesúrodostí bola niekedy za manželku Réa-Harachteja považovaná Iusaaset, čo bol vlastne tieň boha, pôvodne boha Atuma, ktorý bol ale neskôr stotožnený s Réom ako Ré-Atum.

Napriek tomu snaha stotožňovať jedného z druhým zostala a Ré bol naďalej zobrazovaný so sokoliou hlavou. Podobne bol Hor, čoby Ré-Harachtej, s ohľadom na chmúnevský mýtus o Ogdoade, niekedy zobrazovaný ako nahý chlapec s prstom v ústach, sediaci v kvete lekna spolu so svojou matkou. V tejto detskej podobe bol Hor známy ako Neferhor (písané tiež ako Nefer Hor, Nepheros alebo Nopheros). Podľa ogdoadického mýtu o stvorení zniesol boh Thovt na počiatku kozmické vajce, z ktorého sa vyliahol práve Neferhor.

Keďže u Hora prevážila jeho funkcia solárneho božstva, jeho mesačný aspekt bol potlačený a túto úlohu prebrali iné, menej významnejšie božstvá. Tak sa bohom mesiaca stal Chons. Iný mesačný boh, Thovt, bol spájaný viac s niektorými lunárnymi aspektmi, múdrosťou, liečením a uzmierovaním. Keď získal Thovtov kult na význame, jeho osoba bola vložená aj do mýtu o spore medzi Sutechom a Horom, takže to mal byť údajne on, kto spôsobil, že semeno oboch bohov svedčilo v procese.

Hor-premožiteľ Sutecha  [upraviť]Z pôvodného letmého nepriateľstva medzi Horom a Sutechom sa do obdobia 19. dynastie stala samostatný mýtus, v ktorom Hor pripravil Sutecha o jeden zo semenníkov (to malo vysvetľovať Sutechovu neplodnosť). Podľa papyru Chestera-Beattyho I bol Sutech považovaný za homosexuála. Svoju nadradenosť nad Horom sa snažil dokázať tým, že Hora zvedie a dôjde k ich styku. Avšak Hor nastaví ruku medzi Sutechove nohy a zachytí jeho semeno, ktoré následne hodí do rieky, aby o ňom nemohlo byť povedané, že bol oplodnený Sutechom. Potom sám Hor potrie vlastným semenom šalát, ktorý je Sutechovým najobľúbenejším jedlom (podľa Egypťanov bol šalát falickou rastlinou). Po tom, ako Sutech zje šalát, predstúpia obaja sokovia pred bohov, aby ich rozsúdili a pririekli niektorému z nich vládu nad krajinou. Bohovia najprv vypočujú Sutechovo tvrdenie, že sa zmocnil Hora, ale keď dajú svedčiť jeho semenu, odpovie im z rieky a tým zmarí jeho výrok. Potom bohovia vypočujú Horovo tvrdenie a keď dajú svedčiť jeho semenu, ozve sa zo Sutechových útrob. Preto je za vládcu Egypta vyhlásený Hor.

Ako víťaz v tomto súboji o moc nad Egyptom, ktorý podľa niektorých mohol vychádzať z historického súperenia o moc Horného a Dolného Egypta, bol Hor označovaný ako Harsiesis, Heru-ur alebo Har-Wer (staroeg. ḥr.w-wr – „Hor Veľký“), najčastejšie prekladané ako Hor Starší.

Jednou z interpretácii mýtu je historický zápas Horného a Dolného Egypta o nadvládu nad celou zemou. Hor bol považovaný za božstvo Horného a Sutech za božstvo Dolného Egypta. Víťazstvo Hora je vlastne víťazstvom Horného Egypta v procese zjednotenia.

Hor ako Esetin syn  [upraviť]
Eset s malým HoromKeď splynuli bohovia Ré a Atum, Hor začal byť považovaný za súčasť Enneady. Pretože Atum splodil svoje potomstvo bez ženskej polovičky (podľa mýtu bola jeho družkou jeho vlastná ruka), bolo jednoduché pripísať Horovo materstvo bohyni Hathor. Pretože však bolo ťažké urobiť Hora rovného Atumovým priamym deťom, prvotným bohom Šovovi a Tefnut, bol sokolí boh posunutý medzi štyroch súrodencov Usireva, Eset, Nebtet a Sutecha, Atumove pravnúčatá. V tejto úlohe bol uctievaný v meste Behdet (Edfú) ako Har-Behedti (skracované na Bebti).

Že mali spolu Geb a Nut päť detí vysvetľovali Thovtovi kňazi mýtom, v ktorom Thovt predpovedal narodenie veľkého kráľa bohov zo spojenia Geba a Nut. Ré, obávajúci sa o svoju moc, preklial Nut, takže nemohla porodiť v žiaden deň roku. Thovt, aby ju zbavil kliatby, hral v kocky s Chonsom a vyhral od neho ¹/₇₂ mesačného svetla. Pred touto dobou mal egyptský kalendár 360 dní, takže ¹/₇₂ zodpovedala 5 dňom. Podľa príbehu Nut mohla porodiť až v týchto piatich zvyšných dňoch, každý deň jedno dieťa. Mýtus má spojitosť s reformou egyptského kalendára, ku ktorému bolo priadných práve päť dní.

Mystéria zasvätené Horovi  [upraviť]Pretože Hor, ktorý bol Usireho synom, sa narodil až po Usireho smrti a preto, že v svojej skoršej forme bol Hor manželom Eset, postupne sa stával rozdiel medzi Horom a Usirevom nezreteľný a od istej doby bol Hor považovaný za zmŕtvychvstalého Usireva. Navyše Usire, ako Hor pred smrťou a zmŕtvychvstaním, bol už považovaný za stvoriteľské božstvo, keďže do seba prijal vieru v Ptaha-Sókara. Tak došlo k tomu, že v helenistickej dobe bol na niektorých miestach Hor celkom stotožňovaný s Usirevom, stal sa vlastným otcom, čo Gréci, na rozdiel od Egypťanov, dokázali prijať. V tejto podobe bol Hor niekedy nazývaný Heru-sema-tavej („Hor, zjednotiteľ dvoch zemí“), pretože Usire vládol nad ríšou mŕtvych a Hor nad svetom živých.

Podobne prešla premenou i Horova matka Eset, ktorá už skôr prijala aspekty bohyne Hathor (a tá ešte skôr absorbovala bohyňu hudby Batu), obzvlášť jej sistrum. To všetko viedlo k tomu, že Hor, vo funkcii Syna, bol známy ako Ihej (tiež Ihi, Ehi, Ahi, Ihu), čiže „hráč na sistrum“. To umožňovalo aspoň nejaké odlíšenie otca od syna v tomto komplikovanom ezoterickom učení. Vplyv platónskej náuky nakoniec viedol k vytvoreniu mystérijného kultu, ktorý Gréci prebrali a upravili do viacerých podôb. Dnes sú tieto mystéria nazývané kult risa-Dionýza.

Zaznamenané

Strán: [1] 2 3 4   Hore
Tlačiť
Skočiť na:  

Black-RainV.2 by Crip~ Fantasy-Svet.net | Poháňané SMF.
© 2008, Simple Machines. Všetky práva vyhradené.

Refferals by CreateAForum.com
Content copyright © 2008 Fantasy-svet.net.
Upozornenie: žiadny zo zobrazovaných súborov sa nenachádza na tomto serveri.
Autori a prevádzkovatelia stránky neberú žiadnu zodpovednosť za príspevky odoslané uživateľmi a za ich vystupovanie na fóre.
Všetky odkazy na tomto fóre majú len informatívnu hodnotu a za rovnakým účelom boli na toto fórum umiestnené.
Template "Halloween": Designed by edvordo
Based on Crip~'s BlackRainV2
MySQL | PHP | XHTML | CSS   
Sitemap

Stránka vytvorená za 0.284 sekúnd, 23 SQL dotazov.

MochaHost - Premiere Web Hosting