Fantasy-Svet.net

Literatúra => China Miéville => : Shaola July 30, 2013, 22:58:32: Svět Bas-lagu
: Shaola July 30, 2013, 22:58:32
(http://www.databazeknih.cz/images/81_/811/nadrazi-perdido-32324.jpg) (http://www.databazeknih.cz/images/81_/811/jizva-1107.jpg) (http://www.databazeknih.cz/images/81_/811/zelezna-rada-1153.jpg)

Miévillova nájznámejšia (asi) séria, do ktorej patria tieto tri knižky :) Myslím, že na seba len voľne naväzujú, je to krásny steampunk :smitten:

Nádraží Perdido
Metropolis Nový Krobuzon se rozvaluje v centru světa. Lidé a mutanti a tajemné rasy žijí beznadějně i nevázaně ve stínu lesa komínů, kde řeka je zanášena odpadem a továrny a slévárny duní nocí. Přes více než tisíc let řídí parlament spolu s brutální milicí vše: od chodu továren po umělce, špehy a vojáky, vandráky a děvky. Ale vše se mění. Příchází cizinec s kapsami plnými peněz a nemožným požadavkem. Město začíná terorizovat neznámé nebezpečí, které má spojitost s drogami a novokrobuzonským podsvětím. A všechny nitky k možné záchraně se sbíhají v srdci města, v olbřímí stavbě Nádraží Perdido.

Jizva
Na palubě záoceánské lodi je do rozvíjející se novokrobuzonské kolonie Nova Esperium převážena skupina vězňů a otroků, jejichž těla byla přetvořena do groteskních biologických podob. Avšak za moře neplují jen oni. Přidává se k nim hrstka cestovatelů, z nichž každý má důvod k rychlému odjezdu z města. Mezi nimi je i Bellis Chladnovína, talentovaná lingvistka, jejíž tlumočnické služby jí napomáhají nejen vydat se na cestu, nýbrž i uniknout hroznému trestu. Je totiž bývalá milenka Izáka Dana der Grimnebulina, vynikajícího odbojného vědce, který v Novém Krobuzonu nevědomky rozpoutal pravé peklo. Bellisin plán je jednoduchý: žít mezi novými kolonisty, dokud nebude bezpečné vrátit se do rodného města. Ale když loď ve Vzdutém oceánu přepadnou piráti a exemplárně popraví kapitána a jeho zástupce, přeživší pasažéři jsou odvezeni na Armadu, města postaveného z vraků uloupených lodí, do volně plavoucí mořské mocnosti, které vládne prapodivná dvojice zvaná Milenci. Na Armadě dostanou všichni práci a dokonce i přetvoři jsou si na ní rovni s lidmi, kaktusíky a raky. Nicméně nikdo ji nesmí opustit. Bellis, v zajetí osamělá a zahořklá, ví, že dát najevo odbojné myšlenky znamená rozsudek smrti. Místo toho musí pokradmu shánět informace o úmyslech Armady. Odpověď lze nalézt u amorfních tvorů, které se nikým nepozorováni vznášejí míle pod hladinou moře - děsivých bytostí, jež si předsevzaly podivný a hrůzyplný úkol...

Železná rada
Je doba válek a revolucí, konfliktů a intrik. Nový Krobuzon je trhán na kusy zvenčí i zevnitř. Válka s Tešem, přízračným městem Líně tekoucí tekutiny, a povstání na ulicích a v domech strhává město k propasti. Mystická maskovaná postava podněcuje podivnou rebélii, zatímco se zrada a násilí líhnou na nečekaných místech. Ze zoufalství opouští malá skupina renegátů město a vydává se napříč podivným a cizím kontinentem, hledajíc poslední naději - Železnou radu. V krvi a násilí nejnebezpečnějšího času Nového Krobuzonu se stává legendou. Nadchází čas Železné rady...
Čítali ste niekto niektorú z týchto kníh? Ja som práve ponorená do Nádraží Perdido a musím povedať, že je skvelé. Zo začiatku Miéville trochu skĺzal do rozvláčnosti a opisov, čo som ale v polovici knižky naplno ocenila, lebo tak krásne komplexný a premyslený svet som už dlho nevidela. A stále mám čo objavovať :) Kniha je hrubá, ťažká na čítanie, musím si ju dávkovať len pomaličky. Rozbieha sa tam niekoľko dejových línií, ktoré keď sa spoja, bude to mega masaker - už sa k nemu schyľuje :hypno: :surprised: postavy sú napísané výborne, fantázia obrovská, nečudujem sa, že tá kniha je taká bychľa, taký pretlak nápadov sa nezmestí do 200 strán :D Som zvedavá, ako sa to celé vyvŕbi, a už teraz ma hnevá, že Jizva je vypredaná  :wallbang: :tickedoff:


Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.