Fantasy-Svet.net

Fantastická zmes => Slovanská mytológia => : Petraela August 28, 2008, 18:47:39: Zrodenie ľudstva
: Petraela August 28, 2008, 18:47:39
Zrodenie ľudstva


Najzaujímavejšia a možno aj najpravdivejšia povesť o zrodení ľudstva je tá, ktorá kolovala už u stredovekých Slovanov. Proti nej vytrvalo bojovovala ruská cirkev v 11. až 16. storočí, preto sa dochovala až dodnes. Tento variant nás informuje o kulte boha RODA (Radegasta), ktorého meno sa ozýva vo výrazoch príroda, úroda, pôrod, rodina, národ a iné. ROD tvoril človeka tak, že hádzal na zem hrudy, z ktorých sa rodia ľudia. Rodovo tvorenie sa netýka len prvých ľudí, ale pokračuje vlastne neustále a je výrazom všeobecného presvedčenia, že ľudské bytosti prichádzajú na zem síce zhora, ale základným materiálom ich telesnosti je hlina zeme. Presnejší obraz vzniku a fungovania vesmíru a sveta nie je nanešťastie možné vystopovať. Oveľa jasnejšie poznáme jednotlivé božstvá, ktoré vládli stvorenej zemi, ľuďom a aj vesmíru. Najvyšším z nich je už SVAROG - boh otec a zakladateľ, ktorému iná legenda tiež pripisuje úlohu tvorcu ľudských bytostí, v tomto prípade z potu mocného boha. Z útržkovitých správ a známych skutočností o vzniku sveta je ale úplne jasné, ako ďaleko vnímali Slovania potrebu kolektívneho pôsobenia a vzájomnej jednoty. Tieto princípy spoločenského chovania sa pevne odrážajú aj v mýtoch a povestiach.


: Re: Zrodenie ľudstva
: TarAncalime September 06, 2008, 08:40:25
Túto legendu som ešte nepučula. diki že si ju sem pridala.. aspon som sa dozvedela niečo nové  :D :D


: Re: Zrodenie ľudstva
: Petraela September 06, 2008, 09:00:59
Hi to som rada že sa niečo nové dozvedáš, ešte by som pridala vznik sveta podľa Velesovej knihy, ale to sa musím doma prešmátrať všetkými dokumentami  :D


: Re: Zrodenie ľudstva
: TarAncalime September 06, 2008, 19:17:49
Dobre keď to uverejníš daj vedieť rada si to prečítam, pretože mytológie sú môj malý koníček.


: Re: Zrodenie ľudstva
: Shaola September 24, 2008, 17:06:03
podľa slovanskej mytológie je toto najstaršia teória o vzniku sveta, no zachovala sa z nej len holá kostra.
"Na začiatku bolo všade more, dub a dva holuby. Jeden predstavoval dobrého a druhý zlého boha. Dobrý poslal zlého  na dno mora po piesok. Zo začiatku sa mu to nedarilo no nakoniec ho vyniesol a dobrý boh z neho vytvoril úrodnú zem, zlý si ale trošku nechal a z tejto neskôr vznikli skaly a bažiny."
Neskoršia verzia je už rozsiahlejšia:
"Na začiatku vekov bola veľká tma. V tej tme bolo Zlaté vajce, v ktorom prebýval Rod – pôvodca všetkého.Rod zrodil lásku – Ladu – matku a silou lásky rozbil zvnútra Zlaté vajce a stvoril Vesmír – nespočítateľné množstvo hviezdnych svetov a tiež náš svet.

Slnko vyšlo z Jeho tváre, Mesiac z Jeho hrude, Svetlé hviezdy z Jeho očí,Jasné zore z Jeho obočia,Temné noci z Jeho myšlienok,Bujné vetry z Jeho dychu. „Kniga Koljady“ Tak Rod zrodil všetko, čo vidíme okolo. Všetko, čo nazývame Prírodou.

Potom Rod vypustil zo svojich úst dych, z ktorého sa zrodil Svarog – Nebeský otec a vták Mater Sva. Vytvoril vody veľkého mora, z ktorého vystúpila na hladinu Zemská kačica, ktorá porodila mnohých bohov a démonov. Nakoniec vytvoril kameň bytia Alatyr, ktorý vhodil do mora a stal sa stredom Zeme. Svarog ukončil stvorenie sveta. Stal sa hospodárom Zeme, vladykom Nebeského cárstva. Potom Svarog rozostavil po svete dvanásť obrovských stĺpov, ktoré podopierali nebesá. Svarog spolu s Rodom patrili k staršej generácií bohov, ktoré postupne stratili svoju funkciu a boli nahradení mladšími. Pred expanziou uctievali Slovania spoločných bohov. Po tom, ako Slovania dobyli územia, dostali sa pod vplyv cudzích etník alebo sa do popredia dostali kmeňoví bohovia. V každom prípade niektorí zostali spoloční pre všetkých aj naďalej."

Našla som to kedysi dávno na nete, a veľmi sa mi to páčilo..ani som predtým nevedela, že Slovania majú takúto verziu o vzniku sveta...


: Re: Zrodenie ľudstva
: Underground October 05, 2008, 15:53:16
wow škoda že som kresťan lebo tieto science-fction su super  :)  :2funny: ale aspoń viem niečo viac ako tý v našej škole..... :buck2:  :2funny: ja poznam inu variantu vzniku sveta a je zo slovenska ........... :)


PS: je to maja varianta  :) je to niečo ako boh a samo rozmýšlajuce elektrony ale to sem asi nepatrí  :)


: Re: Zrodenie ľudstva
: Petraela October 05, 2008, 19:40:11
Pre niekoho Sci-Fi pre niekoho základ viery  ;)


: Re: Zrodenie ľudstva
: Underground October 05, 2008, 21:10:19
Peťka ? ty sa prikláňaš ku ktorej nie že strane ale ....verzií vzniku sveta ..len čisto zo zvedavosti  :angel:


: Re: Zrodenie ľudstva
: Petraela October 06, 2008, 12:01:28
Peťka ? ty sa prikláňaš ku ktorej nie že strane ale ....verzií vzniku sveta ..len čisto zo zvedavosti  :angel:

Myslíš dve verzie podľa Slovanov, alebo kresťanskú a Slovanskú verziu?


: Re: Zrodenie ľudstva
: Underground October 06, 2008, 14:31:08
celkovo to je jedno či aj z číny ..ale keď sme v slov mytol..tak ako ceš ...yle myslel som celkovo zo sveta  :)


: Re: Zrodenie ľudstva
: Petraela October 06, 2008, 15:16:22
celkovo to je jedno či aj z číny ..ale keď sme v slov mytol..tak ako ceš ...yle myslel som celkovo zo sveta  :)

hmm to je ťažké, keď by som mala povedať tak jedným s najkrajších príbehov o zrode sveta je rozhodne to podľa Tolkiena.  Ale to budeme rozoberať v nejakom inom topicu.

Slovanské zrodenie sveta je však tiež veľmi zaujímavé  :)


: Re: Zrodenie ľudstva
: neophron April 29, 2010, 15:59:12
Neviem aké používate pramene ale rozhodne doporučuje ruský preklad knihy Potvrdenie knihy svetla (http://www.sirion.sk/kniha/potvrdenie-knihy-svetla-slovanske-ponimanie-sveta-veleslav-jarosvet-svetozar-darijar-jarosvet-mlava-106299.html) - Slovanské ponímanie sveta je tam predstavené omnoho komplexnejšie.


: Re: Zrodenie ľudstva
: Petraela April 29, 2010, 16:05:25
dík za tip.


Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.