Fantasy-Svet.net

Fantastická zmes => Slovanská mytológia => : TarAncalime August 28, 2008, 18:15:06: Predkresťanské náboženstvo
: TarAncalime August 28, 2008, 18:15:06
  V predkresťanskom ( pohanskom ) období ovládal myseľ Slovanov panteón bohov. Hoci o tom nejestvujú priame doklady, odborníci si obraz staroslovanského náboženstva dotvárajú pomocou priamych i nepriamych dôkazov. Písomne sa zachovali záznamy o mytológií Polabských Slovanov a z Kyjevskej Rusi. Stopy po rôznych nadprirodzených bytostiach, ktoré voľakedy zapĺňali obrazotvornosť ľudí,však možno nájsť aj v ľudovej slovesnosti.


: Re: Predkresťanské náboženstvo
: Banánová Opičkoláda March 19, 2010, 22:06:32
Fúha...bola by som zvedavá čo mohli tak uctievať v tej dobe...či nejakých určitých bohov alebo len nejaké modly :)


: Re: Predkresťanské náboženstvo
: Petraela March 20, 2010, 10:55:26
Uctievali určitých bohov, je o tom celá táto téma. Najvyšší na našom území bol boh Perún, po jeho boku Lada, ďalej známa je Vesna, (nie ten keksík :D) Rod, Svantovít, Mokoš....


: Re: Predkresťanské náboženstvo
: Banánová Opičkoláda March 20, 2010, 11:09:20
jediná mi pripadá známa iba Vesna :) Dakujem  :shy2:


: Re: Predkresťanské náboženstvo
: Petraela March 20, 2010, 11:48:17
Ani Perún ani Lada ti nič nehovoria? A keď niekto povie "do paroma!" ?:D


: Re: Predkresťanské náboženstvo
: Banánová Opičkoláda March 20, 2010, 11:49:12
O nich som nic nepocula :) do paroma poznam :P to bude asi od neho odvedene  ;)


: Re: Predkresťanské náboženstvo
: Barry June 23, 2010, 13:57:58
Nebola slovanská bohyňa aj Morena? Tuším, že to bola bohyňa zimy a smrti. Od toho je zvyk na jar hádzať Morenu do riek.


: Re: Predkresťanské náboženstvo
: Petraela June 24, 2010, 12:40:30
Bola bola :) Aj o nej je tu myslím špeciálny topic.


: Re: Predkresťanské náboženstvo
: Rusalka July 16, 2010, 13:59:13
nielen do paroma... ale u nás na dedine sa vraví aj : bodaj by ťa Perun žal (bodaj by ťa perun zobral ) :D


: Re: Predkresťanské náboženstvo
: silmarill July 19, 2010, 20:47:07
Fúha...bola by som zvedavá čo mohli tak uctievať v tej dobe...či nejakých určitých bohov alebo len nejaké modly :)

modly ľudia uctievajú doteraz.


: Re: Predkresťanské náboženstvo
: Stormy September 07, 2010, 18:43:07
Mne sa na slovanskom náboženstve páčilo veľa vecí - napr. to, že boli najviac spojení s prírodou. Nevytvárali si žiadne kostoly, chrámy, ani nič podobné, všetky rituály vykonávali v prírode a dokonca i popol mŕtvych rozsypávali na posvätných miestach :) A v podstate bol slovanský národ nejako nepoznaný, zrazu sa zjavil a potom zmizol, 300 rokov o ňom nebolo počuť :) Je mi cťou, že patríme práve k národu, ktorý sa radí ku Slovanom, pretože som názoru, že je to nádherná, taká tajomná, história našich predkov :) A navyše, neostali po nich ani žiadne písomnosti, v mnohých veciach sa tápa, je to jednoznačne zaujímavé, celý slovanský národ, ako i jeho náboženstvo :) Našla som o tom i jeden článok (http://tajomstva.org/civilizacie/najzahadnejsi-lud-europy/) :)


: Re: Predkresťanské náboženstvo
: jozoj November 14, 2010, 21:45:53
Zdá sa mi, že Alois Jirásek vo svojej zbierke "Staré povesti české" má niektoré povesti z predkresťanského (pohanského - znie znevažujúco) obdobia. Určite v povesti o praotcovi Čechov je zmienka o náboženstve pôvodných Slovanov. Myslím že spomína Perúna, Vesnu, Morenu (nie som si istý či pod týmto menom, možno Morana) a ochrancu stád a pastierov Velesa. Niekedy v päťdesiatych rokoch vyšla v slovenčine s krásnymi ilustráciami a ak sa dobre pamätám, bola tam aj kresba modly Perúna v svätyniach. Spomenul som si, že Veles bol nakreslený ako muž so psou hlavou asi v pastierskom odeve a asi bola nakreslená aj Vesna a Morena.
No, a keď diskutujeme o slovanských bohoch, Neil Gaiman v Amerických bohoch spomína slovanského Černoboga, neviem, kde naňho prišiel, ale meno znie skutočne slovansky.


: Re: Predkresťanské náboženstvo
: Petraela November 15, 2010, 10:27:46
Černobog je naozaj slovanský boh :) Niekde je tu určite aj spomenutý, takto z hlavy si už toho pamätám málo. Inak v jednom diely seriálu Akty X sa tiež spomínal boh Veles, ale oni mu dali podstatu satana, takže sa riadne sekli :D


: Re: Predkresťanské náboženstvo
: silmarill December 13, 2010, 19:57:06
petraela: pohanskí bohovia sa po rozmachu kresťanstva bežne označovali ako zlí. napríklad terajšia predstava čerta, tj. chlapa s kopytami a rohmi je vlastne obraz boha lesov a pastierov - Pan / Faun / Satyr. bol to boh ktorý hral na píšťalách, rád tancoval a zvádzal dievčatá, čož bolo pre asketické kresťanstvo neprijateľné, preto bol označený ako diabol. (vlastne ani satanizmus neni o uctievaní zla ako je propagované kresťanstvom ale skôr o pôžitkárstve a vlastnej ceste životom, no to už je na inú tému a rozhodne na dlhšiu debatu)


späť k téme: tieto predkresťanské náboženstvá žijú dodnes, respektíve "znovu ožili" v 20tom storočí v rôznych formách ako neopohanstvo, druidizmus či wicca. všetky sú úzko späté s prírodou a s jej kolobehom, vyznačujú sa rešpektom voči všetkému živému, úctou k predkom a o prepojení človeka a prírody. (moderné náboženstvá považujú človeka za niečo nadradené prírode- svet bol podľa nich vytvorený len pre nás a pri apokalypse má byť zničený ako nejaká "rekvizita", duše ľudí pritom postúpia ďalej). tieto novo-pohanské náboženstvá sa od seba líšia hlavne pohľadom na božstvo - kým niektoré sú polyteistické a uznávajú viacerých starých pohanských bohov, iné zas uctievajú Zem (Gaia) ako matku života.

prosím neberte to ako propagáciu  :rolleyes:


: Re: Predkresťanské náboženstvo
: Beoni December 17, 2010, 15:06:10
vedeli ste že prvý upír bol judáš
preto musiťe upírovi vraziť do hrude kôl z osikového dreva
lebo judáš sa obesil na osike preto sa upir bojí kríža lebo judáš zradil ježiša
upíri sa boja slnka lebo sú už mrtvy


: Re: Predkresťanské náboženstvo
: Bruja June 28, 2012, 23:04:46
Mne sa na slovanskom náboženstve páčilo veľa vecí - napr. to, že boli najviac spojení s prírodou. Nevytvárali si žiadne kostoly, chrámy, ani nič podobné, všetky rituály vykonávali v prírode a dokonca i popol mŕtvych rozsypávali na posvätných miestach :)

Podobne ako Kelti, nie? :) Súhlasím, to spojenie s prírodou vnímam pri slovanských legendách veľmi silno.


Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.