Fantasy-Svet.net

Literatúra => Literatúra fantastická => : Mercy October 14, 2012, 16:27:38: Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích
: Mercy October 14, 2012, 16:27:38
Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích


(http://oi46.tinypic.com/xm4j1v.jpg)    (http://oi46.tinypic.com/2m6kf86.jpg)Adrian Tchaikovsky je britský autor píšuci fantasy. Svetovo známi je svojou sériou Stíny vědoucích (Shadows of the Apt) v ktorej v originále toho roku vychádza deviata časť. V Čechách pomaly ale isto vychádzajú preklady jeho kníh. V 2010 vyšla prvá časť Impérium černé a zlaté a koncom tohto mesiaca vychádza druhá - Pád vážky.

Impérium černé a zlaté: Městské státy Nížin žily po staletí v míru, byly to kolébky civilizace, prosperity a moudrosti, ochraňované smlouvami, obchodem a vírou v rozumný úsudek svých sousedů. Ale mezitím ve vzdálených oblastech světa začalo Impérium Vos pohlcovat město za městem pomocí svých dokonale vycvičených armád, strojů a smrtícího Daru... A teď se jeho hlad po válce a dobývání stal neukojitelným. Pouze stárnoucí Stenwold Maker, šéf špionáže, řemeslník a politik, vidí, že dlouhá doba míru je u konce. Na jeho ramenou tedy spočívá úkol otevřít oči svému lidu dříve, než černozlatá vlna zaplaví Nížiny a zničí vše, co jí bude stát v cestě. Ale nejdříve musí zařídit, aby se on sám nestal další obětí Impéria.

Impérium černé a zlaté je spisovatelským debutem Adriana Tchaikovského, nadějného britského autora, a první část cyklu Stíny vědoucích. Tchaikovsky přišel s neotřelým nápadem – propůjčil svým knižním lidským hrdinům hmyzí schopnosti. Tím dokázal, že i dnes lze napsat kvalitní a originální fantasy, jejímž hlavním hybatelem není všemocná magie. Přidá-li se k neobvyklým postavám napětí, humor a dobrodružství jako v tomto případě, vznikne čtivá kniha vhodná pro bezmála každého čtenáře. Na své si přijde skalní příznivec fantasy románů i neznalec tohoto žánru. Začtěte se také do dlouho očekávané novinky na českém trhu a stejně jako tisíce dalších světových čtenářů budete i vy s napětím očekávat její pokračování. Stíny vědoucích vás totiž chytnou, a už nepustí.
(oficiálna anotácia)

Pád vážky: Strhující příběh o světě lidí s hmyzími schopnostmi a vlastnostmi.

První útok Vos se i za cenu velkých ztrát podařilo odrazit, Impérium se však nevzdává. Vosí císař má smělé plány a rozhodl se podrobit si Nížiny úplně a jednou provždy. Jeho vojáci se nyní roztahují po celé zemi a v ohrožení již není pouze jedno město, ale všechny státy. Došlo na varovná slova šéfa broučí špionáže Stenwolda Makera… nastala válka.

V krvavých bojích se střetne magie prastarých vidoucích ras a moderních strojů ras vědoucích. A až na válečném poli se pozná, kdo je skutečný přítel a kdo zrádce a co všechno je schopná přestát skutečná láska. Národy Nížin jsou nuceny zapomenout na stará příkoří a spojit své síly. Ale je možné, aby Kudlanky bojovaly po boku nenáviděných Pavouků? Stenwoldovi přátelé umírají jeden po druhém, v ohrožení života je i jeho rodina – stárnoucí Brouk se tedy musí vyrovnat nejen se smrtícími útoky Vos, ale i se svým vlastním svědomím…

Ve druhém díle série Stíny vědoucích rozehrává Adrian Tchaikovsky strhující partii o lidské dobyvačnosti, lstivosti a odvaze. Lidé jeho románu nejsou obyčejní – díky prastarému vývoji si nesou různé hmyzí schopnosti a vlastnosti. Agresivní Vosy tedy dovedou ze svých rukou vysílat žihadla, elegantní Vážky mohou létat a záhadní můří lidé vidí výborně ve tmě. Díky tomuto neotřelému nápadu vznikla dobrodružná série, jež si získala tisíce čtenářů po celém světě.
(oficiálna anotácia)

Užitočné info a ukážka z druhej časti aj tu: http://www.fantasy-svet.net/novinka/kniha/1621/Dlho-ocakavany-Pad-vazky-je-tu.html


Čítali ste niekto Impérium černé a zlaté? Ja osobne sa naň teraz chystám, veľmi ma zaujala myšlienka s ktorou tento pán prišiel a vynikajúce recenzie ma len utvrdzujú v tom, že sa oplatí prečítať :): Re: Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích
: Mercy November 21, 2012, 13:33:56
Tak som niekde v tretine knihy Impérium černé a zlaté a som unesená ....

To ako Tchaikovsky vykresľuje tento svet, v ktorom sú "ľudia" rozdelení do rás podľa hmyzu - chrabáci, vážky, mravci, muchy, modlivky, pavúci a samozrejme hlavný záporáci osy (a množstvo iných), to ako jednotlivé tieto rasy opisuje, či už sa jedná o ich vzhľad, charakter, vlastnosti, ktoré jednotlivé rasy od seba odlišujú, ich schopnosti... je to neuveriteľné. Je to skoro dokonalé.
Tento svet čo sa vyspelosti a techniky týka by sa dal prirovnať k 19temu možno aj trochu začiatku 20teho storočia. Vzducholode, lietacie stroje rôznych druhov a veľkostí, ale vzhľadom na fakt, kto sú títo ľudia čo tu žijú, veľa strojov je prispôsobená ich zmýšľaniu - na ulici neuvidíte normálne drošky ťahané koňmi ale naopak skôr stroje podobné chrobákom, alebo ťahané veľkým hmyzom... niečo neskutočné.

Meče, kordy, kuše, ale aj luky a šípi, úplný počiatok strelných zbraní...

Čo sa deju týka na začiatku nám autor ponúkne kúsok minulosti, ktorá spustí radu udalostí okolo jednej z hlavných postáv. O niekoľko rokov neskôr sa ocitáme v hlavnom meste Nížin - Kolegiu s touto hlavnou postavou. Ďalšie pokračovanie zo začiatku plynie dosť pomaly. Autor nás na prvých možno 80 stranách zoznamuje s ďalšími dôležitými postavami, ich vzťahmi medzi sebou a so svetom v ktorom žijú.
Dej naberie na akčnosti pomerne rázne akoby zo strany na stranu a potom už ste v jednom kole a neviete sa zastaviť.
Špióni, zradcovia, hlupáci a mudrci, intrigy, tajné spojenectvá, obrovský boj o moc zatiaľ len pod pokličkou ale vo vnútri viete, že toto všetko má čoskoro vybuchnúť a na povrch vypláva životu nebezpečná pravda o tom kto v skutočnosti Osy sú a aké sú zámery ich Impéria... a nebude to nič pekné.

Po dlhom čase je svet Adriana Tchaikovskeho niečo, čo by som neskutočne chcela vidieť na vlastné oči alebo aspoň na plátne.
A som naozaj veľmi zvedavá ako toto celé dopadne...


: Re: Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích
: Mercy December 01, 2012, 21:53:49
Zas tak trochu monológ ale nevadí...

Naozaj by som vám túto knihu odporučila,  je obrovská škoda že sa tu nenájde nikto, kto ju čítal.

Dnes som otočila poslednú stranu. Kniha v určitej fáze začala naberať na obrátkach a ja som sa obávala záveru a toho, že koniec nevyváži skvelý priebeh knihy. Bála som sa úplne ale úplne zbytočne. Záver, ktorý pre nás autor prichystal mi miestami bral dych. Naozaj napínavý až do posledných strán. Pointa odhalená na záver nebola vôbec hlúpa a naozaj perfektne sedela k celému priebehu deja ale ani ku koncu som na ňu sama neprišla až kým ma doslova neudrela päsťou do tváre :D

Jedna vec čo ma nesmierne potešila, boli nádherne vykreslené charaktery postáv v tejto knihe. Hlavný okruh postáv sa do konca knihy stal pre mňa neoddeliteľnou súčasťou dňa a ja teraz akosi neviem čo si bez nich počnem.
Úplne najkrajší pocit vo mne vyvolalo to, že hlavná záporná postava v príbehu si napriek svojej chladnokrvnosti a názorom (alebo možno práve vďaka nim) získala moju náklonnosť až tak veľmi, že som na konci prosila o to, aby to prežil a ja som sa s ním mohla stretnúť aj v ďalších dieloch tejto série.

V knihe je (aj podľa toho čo som už vyššie písala) aj dosť so stempunku čo mi takisto nesmierne imponovalo. Nádherná obálka Romana Kýbusa nie je všetko, kniha totiž obsahuje aj niekoľko jeho skutočne skvostných ilustrácií, ktoré úžasne dopĺňajú tento skvelý text.

Dlho som nejakou knihou nebola takto uchvátená. Je pravda že kniha ako taká má množstvo fanúšikov aj odporcov. Vyzerá to tak že buď ju človek doslova miluje alebo sa mu vôbec nepáči. Dokonca som našla dosť názorov, že sa Tchaikovsky len snaží kopírovať Tolkienovho Pána Prsteňov, len namiesto elfov, hobitov a trpaslíkov má Chrobákov, Modlivky, Mravce, Muchy, Osi.... a keď sa nad tým zamyslím, viem čo tým chcú títo ľudia povedať, ale napriek tomu ich názor nezdieľam.

Impérium černé a zlaté je svetlom v tme dnešnej fantastickej literatúry a ja som neskonale vďačná náhode, že ma k nemu priviedla.

Je len otázkou času kedy sa v mojej knižnici ocitne aj Pád vážky a ja sa s veľkou radosťou ponorím do neuveriteľného sveta majstrovského rozprávača.


: Re: Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích
: Shaola May 16, 2013, 19:13:31
Utekajte všetci čítať, toto je jedna výborná kniha!

Zaujme už len obálkou, Roman Kýbus je jeden talentovaný ilustrátor, a skvelá je nielen obálka, ale aj niekoľko kresieb vo vnútri knihy :smitten: :smitten:

Čo sa knižky týka, ten svet je neskutočne prepracovaný a zaujímavý, už dávno som nečítala niečo tak originálne. Tie steampunkové prvky sú výborné, ale popravde, už ani nie tak originálne, ale ešte lepšie je, že Tchaikovský dal postavám vlastnosti všelijakých hmyzích potvoriek, ako mravce, chrobáky, vážky, osy, pavúky ale spomínajú sa i slimáky, motýle a podobne. Ich vlastnosti sú ľuďom priradené veľmi zaujímavo, uveriteľne, úplne to v hlave vidím  :smitten:

Je pravda, že sa tento úžasný kolos postáv, udalostí a akcie trochu dlhšie rozbiehal, ale keď sa tak stalo, nemohla som sa od knihy odtrhnúť.
Postavy sú krásne vykreslené, žijú a dýchajú, najradšej mám malú priebojnú Che, ktorá sníva o lietaní a Achaa, Tisamona a záporáka Thalrika :shy2:

A keďže ma Impérium černé a zlaté úplne uchvátilo, bez nejakých dlhších prieťahov som sa pustila do Pádu vážky :jumpinlove:: Re: Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích
: Mercy May 16, 2013, 20:11:39
HA! Vedela som že sa ti to bude páčiť keď som z toho bola aj ja tak vo vytržení :D :D :D

A Thalrik!!! Že je to úplne neskutočná postava?!

Všeobecne Tchaikovsky sa s charaktermi jednotlivých postáv či už kladných alebo záporných pohral a vdýchol im život tak, že čitateľ ich vidí zreteľne pred očami a má chuť natiahnuť sa a dotknúť sa ich. Ja som po dočítaní bola tak zmotaná že som netúžila po ničom inom len sa dostať do toho sveta a stretnúť sa s Che a Tynisou a Tisamonom a vlastne všetkými :D


: Re: Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích
: Shaola May 16, 2013, 21:00:28
Tynisa mi až tak nesadla, ani neviem prečo  :shy2: ale je pravda, že všetky postavy sú dobre napísané :smitten:

Thalrik, no ten je super, a ešte má aj taký potenciál, som zvedavá, čo sa z neho v Páde vážky vyvinie :) už začína mať rebelantské myšlienky :D


: Re: Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích
: Mercy January 26, 2014, 16:07:33
Nemáte náhodou niekto nejaké aktuálnejšie info o tejto sérii? Po dvojke síce Zoner tvrdil že preklad trojky je vlastne hotový ale nakoniec sa to akosi zvrtlo lebo vraj nemali predaje a vyzerá to tak že naozaj vydávanie tejto série stopli. Tento rok som síce po nových info ešte nepátrala ale... neviete niekto niečo? Inak ma to dosť štve ak to naozaj úplne zastavili...


: Re: Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích
: Shaola January 26, 2014, 16:45:02
Ja som aj pátrala, ale nikde som nič neobjavila, takže to asi vyzerá, že sa zatiaľ nedočkáme.. pri takejto kvalitnej a originálnej sérii je to vážne škoda, všelijaké braky sa rozpredajú mihom oka a kvalita sa nedočká ani niekoľkých dielov :(


: Re: Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích
: Mercy January 26, 2014, 16:53:03
tak je to hop alebo trop, s Canavan im to napr vyšlo, museli urobiť druhé vydanie, ale zas je to ich chyba, pokojne to mohli vydať za nižšie náklady ako paperbacky nemuseli to takto honosne baliť, ako tá väzba je úžasná ale preto aj drahá a odrazí sa to samozrejme aj v cene knihy. Ako paperbacky by boli lacnejšie a možno by sa vďaka tomu aj lepšie predávali. Si to asi celkom dobre nezrátali. Je dosť smutné pre tých čo sa do tejto série zažrali že si ju teraz musia prečítať buď po anglicky alebo na ňu zabudnúť.


: Re: Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích
: Shaola January 26, 2014, 22:24:39
Asi tak. Ale veď aj s Canavan išli najskôr v paperbacku. Možno, ak by šlo len o trilógiu, už by sériu dovydávali, myslím, že ani s Pechovom sa im tak nedarilo, a ten našťastie vyšiel celý :buck2:
Ale Tchaikovský stvoril úplne jedinečný a originálny svet, steampunk teraz letí a séria mala všetky predpoklady zaujať, holt, nevyšlo to. Ja mám pocit, že robia trochu chybu i v marketingu, teraz je toľko možností a máločo využili :(


: Re: Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích
: Mercy January 30, 2014, 19:08:58
no... je pravda že toto má viac častí ale o to viac prachov by sa na tom dalo vytrieskať. Vezmi si Canavan ako príklad, prvá trilógia bola skvelá, druhá už nie tak dobrá ale ľudia si ju kupujú už len preto lebo je to Canavan. Tchaikovsky má na to aby sa predával, mne to nejde do hlavy, buď to s tými nákladmi na vydanie fakt sakra prepískli alebo neviem... ale je pravda že marketing zhola žiadny, ja som na tú knihu narazila čistou náhodou, zaujal ma obal, v živote som o ňom ani o tejto sérii inak nepočula. Zoner mám pri tom na FB dokonca dvakrát a ani tam tomu sami nerobili žiadnu reklamu pričom toto ich nič nestojí. Tak potom ako chcú aby si to ľudia kupovali keď o tom nikto nevie?


: Re: Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích
: Shaola May 09, 2014, 19:42:16
Zoner Fantazie sa rozhodol odpovedať na časté dotazy fanúšikov skvelou iniciatívou a niečím nevídaným v našich fantasy vodách - tretí diel vydať aspoň v malom objeme, s jednoduchou paperbackou obálkou a vydaním ak sa nazbiera aspoň 350 ľudí, ktorí si knihu zakúpia vopred :) viac o tom v dnešnej novinke od Mercy  (http://www.fantasy-svet.net/novinka/kniha/2251/Preleje-sa-napokon-Krev-Kudlanky-aj-u-nas.html) :smitten:

ja sa teším, a už som si objednala :) tak snáď sa nás nájde dosť a tí, čo ste túto fenomenálnu sériu ešte nečítali, do toho! Verím, že sa dočkáme i ďalších dielov :)


: Re: Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích
: Mercy May 09, 2014, 20:29:50
Och ja sa z toho hrozne teším len sa trochu bojím, či sa tých 350 nazbiera. Aj keď dúfam, že vychádzali z nejakých predošlých predajov prvých dvoch častí a nie je to číslo úplne nereálne.

Každopádne aj ja mám objednané tak dúfam, že sa nájde viac tak duchaprítomných čitateľov. Aj keď už som dávno rozhodnutá kúpiť si celú sériu v ang ak Zoner nebude vo vydávaní napokon pokračovať. Ale mrzieť ma to bude zaručene  :buck2:


: Re: Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích
: Mercy July 03, 2014, 14:40:26
Takže Krev kudlaky sa vydania v malonáklade dočká a to už oi pár dní, je to úplne najsamlepšia správa v ktorú sme dúfali :)

"Krev Kudlanky jde začátkem příštího týdne do tisku! Nepřišlo sice tolik objednávek, jaké bylo potřeba, ale i přesto jsme se rozhodli knihu v malonákladu vydat. Pokud jste někdo váhali, jestli jít do projektu s nejistým výsledkem, máte ještě do konce tohoto týdne poslední šanci knihu získat. Počítají se pouze objednávky uhrazené do 6.7.  http://www.zonerpress.cz/krev-kudlanky-stiny-vedoucich-kniha-3 "

Shao takže by nám v priebehu tohto mesiaca mohla aj prísť :) Tešíš sa? :D

Každopádne ďakujem aj FSku za zdieľanie tejto info na FB :)


: Re: Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích
: Shaola July 03, 2014, 19:07:51
Áno, hrozne moc sa teším, aj keď to tentokrát asi bude posledný diel preložený do češtiny... ale s tým si nebudem kaziť radosť! :)


: Re: Adrian Tchaikovsky - Stíny vědoucích
: Mercy July 03, 2014, 19:53:10
Tak! Netreba si kaziť radosť :D nejak bolo nejak bude :D a možno to vezme časom iné vydavateľstvo :D


Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.