Fantasy-Svet.net

Literatúra => H. P. Lovecraft a jeho svet => : Lectrice October 17, 2010, 18:27:54: H. P. Lovecraft a jeho diela
: Lectrice October 17, 2010, 18:27:54
Známy americký spisovateľ, ktorý písal síce aj fantasy, ale veľa ľudí si ho spojí najmä s hororovými dielami. Medzi najznámejšie patria napr. Outsider, či jeho diela týkajúce sa mýtu Ctulhu. U nás vyšli hlavne jeho poviedky, kým v zahraničí sa máme možnosť stretnúť aj so sériou kompletných diel.

(http://i703.photobucket.com/albums/ww33/jeledonovan/hplovecraft.jpg)

Ja osobne ho považujem za autora, ktorý mal nielen zaujímavý život, ale aj zaujímavý štýl písania. Čo sa mi na ňom páči je to, že nikdy nepomenuje priamo hrôzostrašné veci. A takisto sú jeho diela, aspoň podľa mňa, známe tým, že sú písané často akýmsi pochmúrnym štýlom.

Kto z vás čítal nejaké dielo? Ako sa vám páčilo? :)


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: jozoj October 27, 2010, 19:21:24
Čítal som niekoľko poviedok od tohto autora ktoré vyšli v slovenskom alebo českom preklade. Páčili sa mi hlavne poviedky s námetom Cthulhu (ani neviem, či som to napísal dobre). Tie zvláštne bytosti môžu byť vďačným objektom aj pre autorov hororových obrazov, ale momentálne si nespomímam na ich mená, hoci sa mi zdá, že som ich niekoľko na internete videl. A ak si dobre pamätám, na námet Lovecraftových poviedok je aj nejaký film. Myslím, že sa odohráva v nejakom španielskom rybárskom prístave. Asi toľko som vydoloval z makovice na prvý šup k tejto téme. Skúsim si spomenúť viac, pohľadať čo mám vo svojej knižnici a poobzerať sa aj po wikipédii a snáď sa ešte ozvať k téme. Lovecraft si určite zaslúži miesto na tomto fóre.


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: Lectrice October 27, 2010, 19:34:11
To som ani nevedela, že je film :) sa kuknem tiež na nete. Mne sa najviac páčila poviedka Outsider :)


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: jozoj October 28, 2010, 22:01:44
Podľa Lovecraftovej poviedky bol nakrútený španielsky film Dagon. TV JOJ ho dávala niekedy v polovici septembra tak hlboko v noci, že už bolo skoro ráno. Dnes som si ho znova pozrel a prezrel som si na internete aj niektoré recenzie, ktoré sú rozporné od odsudzujúcich až po obdivné. Ja osobne mám radšej "vedeckú" sci-fi, teda takú ktorá vychádza dôsledne z vedeckých predpokladov a nielen sa tvári ako sci-fi, ale tento horor považujem za vskutku plnokrvný. Teda nemyslím tým taký v ktorom tečú potoky krvi, hoci aj tá tečie v tomto filme, ale taký, ktorý vzbudzuje hrôzu, tak ako to Lovecraft vedel podať.


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: Lectrice October 28, 2010, 22:20:09
Hm, skúsim si ten film zohnať a potom poviem, čo si o tom myslím. Som zvedavá, ako to vyzerá, pretože ako som už spomínala, on písal takým, aspoň pre mňa, zložitým spôsobom. Nie je to taký ten typický horor... :)


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: jozoj October 28, 2010, 22:25:33
O Lovecraftovi som vedel už dosť dlho, lebo sa spomínal takmer v každom článku o anglickom horore. Myslím, že prvú poviedku, ktorú som niekedy v deväťdesiatych rokoch čítal, bola v češtine vydaná poviedka "V horách šílenství" ako zošitový román. Má krikľavo farebnú obálku ktorá sa podľa mňa nehodí k ponurej atmosfére Lovecraftových diel, ale účel splnila, lebo som si ju v novinovom stánku všimol, a až potom som si uvedomil o čo ide. Podľa niektorých kritikov ktorí sa vyjadrili v časopise Ikária, preklad je vraj zlý a dokonca kombinuje dej z niekoľkých pôvodných poviedok. Dozvedel som sa však z nej o mýte Cthulhu, o knihe Necronomicon a dokonca o tom, že sa dá navždy zošalieť z jediného obzretia. Myslím, že je načase sa pustiť do hľadania, čo všetko mám od Lovecrafta.


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: Lectrice October 28, 2010, 22:29:43
A nechceš o ňom spracovať tzv. KB záznam do našej databázy sa body? :) Ak teda máš čas :) ja si pamätám, že som sa k nemu dostala náhodou cez knihu Outsider a potom mi rodičia doniesli z Maďarska tie veliké zväzky, že Lovecraftove všetky diela. Akurát, že maďarčina má oveľa bohatšiu slovnú zásobu ako slovenčina a častokrát som nerozumela. Tak som to po prvom zväzku vzdala. Ale verím, že raz sa k tomu vrátim. A tam bola inak krásna obálka... taká čierna. 

(http://www.silverland.hu/upload/images/8/9520.jpg)
(http://imgserver.eladomakonyvem.hu/deee3acaab65f464da6208c5077b7343.jpg)


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: jozoj October 29, 2010, 13:00:39
Prečítal som si poviedku Dagon a pravdupovediac s filmom Dagon okrem názvu má spoločný iba jeden moment - z morských hlbín pod skalnatým útesom (vo filme - hlboká a široká studňa) sa na chvíľu dosahujúc do veľkej výšky vynorí obrovská, ohavná bytosť vybavená chápadlami. Ináč nemajú spoločný ani dej ani miesto kde sa to odohráva. Pre zaujímavosť - jedna poloľudská ohava vo filme má hlavu s chápadlami chobotnice ako kapitán pirátov v niektorom diele Pirátov z Karibiku.


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: Devil Angel December 21, 2010, 17:54:28
Lovecraft je super. Zatiaľ som čítala asi len dve knihy poviedok, ale páčia sa mi.
najviac sa mi páčila Barva z kosmu, Iranonovo putovanie a Pes (kásne tam opísal cintorín  :cool: ). rada by som sa dostala aj k jeho poviedkam O Kutuluovi keď budem mať čas, pretože som o tom "týpkovi" veľa počula ale čítala o ňom len jednu alebo dve poviedky.
(veľa počula = počula som o ňom pesničku :D )


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: Tenebriel January 05, 2011, 21:42:22
počula som o ňom toho strašne veľa, poväčšine dobré odozvy :) chcela by som si od neho niečo prečítať, keďže mimoriadne obdivujem hororovú literatúru  :jumpinlove: :jumpinlove: neodporučíte mi niečo od neho? :)


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: Lectrice January 05, 2011, 23:51:18
Existuje tenšia knižka s názvom Outsider, kde nájdeš poviedky. Je dobré, že nie je hrubá, keby sa ti náhodou nepáčilo, lebo má istý taký vyhranený štýl, ktorý, aj keď je veľa dobrých kritík, nemusí každému sedieť  ;)


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: jozoj January 10, 2011, 16:38:24
Je zaujímavé, že tak výrazný autor sci-fi hororu, navyše populárny a plodný, nemá vydanú samostatnú zbierku poviedok nieže v slovenčine, ale ani v češtine. (Ak sa mýlim, ospravedlňujem sa za svoju nevedomosť, potešilo by ma keby ma niekto opravil). Pritom jeho mýtus Cthulhu alebo ním často spomínaná kniha Necronomicon sú vo svete sci-fi hororu skutočne pojmom. Odporúčal by som na prvé čítanie zošitový "V horách šílenství", aj keď je znalcami veľmi skritizovaný za veľmi voľný preklad, dokonca tak voľný že prekladateľ sa označil skoro za spoluautora. Mám na mysli vydanie ktoré vyšlo niekedy v deväťdesiatych rokoch predošlého storočia. Ale z tejto poviedky či kratšej novely možno získať vhľad o čom vlastne píše. Ináč sa jeho poviedky dajú nájsť rozosiate po rôznych zbierkach ale vyžaduje si to hľadanie.


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: Lectrice January 10, 2011, 17:03:02
Ja osobne tiež nepoznám nejakú samostatnú zbierku poviedok, len tú malú knižku, ktorú som spomínala vyššie, ale to rozhodne nie je ono. V minulosti som tiež bola zúfala, keď som nedokázala nájsť poriadne žiadnu knihu, ktorá by stála za to, myslím, že by tam toho bolo viac. Preto som sa potešila tým knižkám, ktoré som spomínala už v minulosti z Maďarska, ktoré mi priniesla mamka. Naozaj komplet všetky diela a preložené skvelo, pretože maďarčina má bohatú slovnú zásobu  :vamp3:


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: Devil Angel February 08, 2011, 14:59:57
minule som narazila na dokumen o lovecraftovi (bohužial len po anglicky), Lovecraft: Fear of the unknown, a bol celkom zaujímavý. boli v ňom napr. Toro a Neil Gamain + ďalší  a rozprávali tam svoj názor na lovecrafta a jeho diela. rozoberali tam pár jeho poviedok a pomohlo mi vybrať si čo čítať ako ďalšie  :librarynerd:
a navyše tam bolo aj pár zaujímavostí o jeho živote a práci.


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: Bloodsong July 21, 2011, 14:08:56
Česke vydavateľstvo Albatros Plus v sucastnosti vydava celu jeho tvorbu, chronologicky, zatial vysli 2 knihy z 4.  :)

Celkovo sa mi najviac páčila Farba z kozmu, Hory šílenství boli fajn, ich problém bol že boli dlhé, nevyvolalo to taký strach keď sa musí čítenie prerušiť...


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: bexiczek November 30, 2011, 21:29:20
I přes občas nedokonalé triky se mi líbila celková atmosféra filmu, ten uchrochtaný jazyk kterým mluvili, akorát tomu chyběl nějaký pořádný začátek filmu a možná i trochu lepší zakončení.


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: Bloodsong March 01, 2012, 18:59:44
A pre fanusikov Lovecrafta ktory maju radi Doskove hry odporucam aj Arkham Horror, hra na motivy jeho poviedok, kde hraci prevezmu rolu vysetrovatelov ktory musia zabranit Prastaremu preniknut do nasho sveta.

(http://static.arstechnica.net/gaming/arkham-horror-intro.jpg)


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: Devil Angel July 06, 2012, 15:04:00
keď sa tu už spomínajú tie hry, existuje aj online hra Necronomicon, inšpirovaná Lovecraftom: http://www.kongregate.com/games/GamesofCthulhu/the-necronomicon

dokonca je už aj dvojka, book of dead names:
http://www.kongregate.com/games/GamesofCthulhu/necronomicon-book-of-dead-names

A pokiaľ ide o knihy, som rada že sa konečne objavili v obchodoch. Chystám sa zohnať si celú sériu, zatiaľ mám len prvú, ale poviedky sú super :) Jeho štýl písania sa mi strašne páči.


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: Leana August 25, 2012, 10:03:22
O Lovecraftovi jsem toho dost slyšela a četla jsem o něm. :) Teprve nedávno jsem se rozhodla si ho přečíst a jsem unešená. Má zajímavý styl psaní a čte se to dobře. Sice jsem zatím u první knihy povídek ze čtyř, které u nás vyšly. Jsem rozhodnutá to přečíst.


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: Shaola August 25, 2012, 11:16:55
Od Lovecrafta som zatiaľ čítala len jednu poviedku o takom strašidielku na zámku, ale určite sa k nemu vrátim :) Konkrétne Spisy ma veľmi zaujímajú, a zdá sa, že mám hororové obdobie :D


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: Leana September 03, 2012, 16:35:10
Přiznávám, že Spisy právě čtu.  :) Prokládám si tím čtení ostatních knížek. :D Nejvíc se mi zatím líbila Hrobka a Dagon.


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: Radian October 02, 2012, 00:03:33
Čítal som jednu zbierku poviedok. Poviem je dobrý ale postupne sa začal strašne opakovať konštrukciou poviedok a začínalo to byť predvídateľné.


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: Shaola November 01, 2012, 18:19:59
Práve som dočítala kratučkú poviedku s názvom pamäť, a veľmi sa mi zapáčil tento úryvok:

“Onen Duch, jenž bloudí po měsíčních paprscích, oslovil démona údolí a takto k němu děl: “Jsem stár a mnohé zapomínám. Prozraď mi skutky, vzezření a jméno těch, kdož vystavěli tyto stavby z kamene.”

A Démon odvětil: “Já jsem Paměť a vyznám se v knihách minulosti, avšak i já jsem stár. Tyto bytosti se podobali vodám řeky Věk - nedalo se jim porozumět. Jejich skutky si nevybavuji, neboť je konali jen pro okamžik. Jejich vzezření si vybavuji matně, podobali se těm opičkám na stromech. Jejich jméno si však vybavuji zřetelne, neboť se rýmovalo se jménem řeky. Ty bytosti včerejšího věku se nazývali Člověk.”


Práve čítam jeho poviedkovú zbierku, ktorú vydal Albatros pod názvom Hrobka, a je to zaujímavé čítanie. Najviac sa mi zatiaľ páčili poviedky Dagon a Pamäť, i keď občas mám pocit, že sa jeho motívy trochu opakujú. Hlavne s prelínaním snov a reality, keď rozprávač nevie, či si to všetko len nevybájila jeho pomätená myseľ, či prílišná fantázia :angel:


: Re: H. P. Lovecraft a jeho diela
: Radian November 09, 2012, 19:21:29
Priznám sa, že prečítal som jednu poviedkovú zbierku a Lovecraft takmer nonstop opakoval jeden a ten istý motív. Niektoré boli mimo ale pokiaľ sa venoval Cthulu téme bolo to ok, inak to spadalo do stereotypu.

Stále tam bolo niečo starobilé a desivé a už aj ten zvrat som poznal . Tak som mierne facepalmoval .


Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.