Fantasy-Svet.net

Fantastická zmes => Slovanská mytológia => : Rusalka January 27, 2010, 16:07:46: Rusalka
: Rusalka January 27, 2010, 16:07:46
Rusalka je ženská vodná bytosť v slovanskej mytológii, často sa vyskytujúca aj v ľudových rozprávkach. V mnohom pripomína nymfu, s tým rozdielom, že jej život je spätý predovšetkým s vodou. Uctievali ich východní a južní Slovania. Z Ruska je známe rozlišovanie riečnych a morských rusaliek (v Astrachánskej gubernii).

Charakteristika

Rusalky sú zakliate duše žien, ktoré spáchali samovraždu, detí, ktoré sa utopili či udusili, alebo dievčatá, ktoré zomreli pred svatbou. Zjavujú sa ako krásne a štíhle devy s dlhými, rozpustenými vlasmi, ktoré keď sú mokré, môžu nimi zaplaviť celé dediny. Keď im vlasy uschnú, strácajú Rusalky svoju silu a hynú. Krásne telo zahaľujú zelené lupene, alebo dlhé biele šaty bez pása, ktorých lesk oslepuje ľudí. Vídať ich v lesoch, na poliach a nivách, ich domovom sú však vody, v ktorých majú svoje obydlia. Zamotávajú rybárom siete, zaplavujú polia, prelamujú hrádze. Za jasných nocí vychádzajú na hladinu, sedia na mlynskom kolese, vijú vence, ktorými si zdobia hlavy, alebo skáču do vody. Ich kráľovnou je Dana. Často zvádzajú pocestných krásnym spevom a toho, kto im podľahne, stiahnu do hlbín, alebo ušteklia na smrť.

Uctievanie
Ich sviatkom je rusalia (z lat. rosalia) (Turíce), kedy sa slávili rusalské hry. Podľa Šafárika slovo ruslo označuje riečište, hlbinu. Slováci dodnes nazývajú svätodušné sviatky rusadlá.

Hry rusalie prebiehali tak, že muži, ženy i dievčatá sa zhromažďovali na nočných besedách, kde spievali a tancovali. Ráno potom išli s krikom k rieke a umývali sa. Tiež bolo obvyklé prestrojovanie sa. Dievčatá vili rusalkám vence s prosbou, aby im zabezpečili milého. Ženy nechávali rusalkám na stromoch v lese kusy látky na šaty, aby si zabezpečili ich náklonnosť. Okrem vencov a látok sa im prinášalo na obetu aj jedlo.

Uctievanie je spojené s pamiatkou zosnulých a rusalky trestajú tých, ktorí v dobe svätodušných sviatkov nepamätajú na svojich predkov. Často behajú po dozrievajúcom obilí a preto sa klasy vlnia. V tomto období sa ľudia vyhýbali práci na poliach. Kto bezdôvodne trhá obilné steblá, toho rusalky potrestajú.

Rusalky v kultúre
- Český hudobný skladateľ Antonín Dvořák zložil rovnomennú operu (Rusalka)

Úryvok z básne

Oj beží, beží, malá dievčina,
    a za ňou beží Rusalôčka:
    "Ty počúvaj ma, krásna panenka!
    Zahádam ti tri hádanky,
    ak uhádneš - k otcovi ťa pustím,
    neuhádneš - k sebe ťa vezmem:
    Oj, čo rastie bez koreňa,
    a čo beží bez príčiny,
    a čo kvitne bez kvetu?"
    Kameň rastie bez koreňa,
    voda beží bez príčiny,
    papraď rastie bez kvetu.
    Panenka hádanku neuhádla,
    Rusalka panenku ušteklila.
: Re: Rusalka
: Banánová Opičkoláda April 02, 2010, 00:42:54
Ja som rozmýšľala, že napíšem poviedku na nich...teda na Nymfy :) ale nejako nemám inšpiration :D


Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.