Fantasy-Svet.net
Január 17, 2021, 14:44:03*

Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dĺžkou sedenia
Novinky: Podieľajte sa aj VY na tvorbe portálu Fantasy-Svet.net. Kliknite sem pre bližšie informácie.
Pokročilé vyhľadávanie  
Strán: [1]   Dole
Tlačiť
Autor Téma: Oskar Ed  (Prečítané 1576 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Yaonee
Administrátor
****

Rasa: Trpaslík
Bodov v rase: 2945/14505

Karma: 168
Offline Offline

Pohlavie: Ženské
Dlhodobejšia neprítomnosť: práca, choroba či domáce povinnosti

Bydlisko: Medzi BS a BB
Príspevkov: 3,015
Odporúčania: 4
9407.32 ℱ

Inventar
Odoslanie fantasiolov - Yaonee

Sherlock: I don’t have friends; I’ve just got one.


WWW
« kedy: Júl 16, 2012, 12:56:29 »

Slovenský komiks s bizarne pútavým podtónom má názov "Oskar Ed"!

(citácia i parafráza z obálky komiksu/zadná strana)

"Čo by ste pocítili, keby ruže vo vašej záhrade začali spievať? Keby kamene na ceste začali rásť pred vašimi očami?" pýta sa klasik okultnej literatúry Arthur Machen, keď chce priblížiť strašnú nadprirodzenosť skutočného hriechu, teda činu proti prírode. A zhodou okolností vám práve tento komiks môže priniesť odpoveď - a nielen to.


Obsah prvej časti

Hoci Oskar Ed žije vo všednom svete rovnako ako každý z nás, občas realitu nechtiac záhadným spôsobom ovplyvní a premení jej časti na niečo, čo pripomína ťažko stráviteľnú nočnú moru. Dajme tomu, že veci skutočne začnú hovoriť... bude to desivé alebo smiešne? Nuž, súdiac podľa reakcií tajnej polície, veľmi na smiech to nie je.

Komiksový debut mladého slovenského autora Branka Jelineka prekvapí nielen zrelosťou scenára i kresby, ale snahou posunúť príbeh do inej, avšak rovnako príjemnej bizarnej miestami až postmodernej roviny, ktorá sa snaží osloviť čo najväčšiu čitateľskú (nielen) komiksovú základňu.

Obsah druhej časti

Druhý diel príbehu Oskara Eda, záhadnej postavy, obdarenej (proti svojej vôli) zvláštnymi paranormálnymi schopnosťami, by mal priniesť uspokojujúce i dych vyrážajúce odpovede na také základné otázky, akými je napr. to, kto je Oskarov otec, ktorý prvýkrát vstupuje do deja? Či kam presne zaradiť žáner, v ktorom sa surrealisticky poňatý príbeh vôbec odohráva...

Obsah tretej časti

Posledný diel 300 stranovej trilógie by mal čitateľom zodpovedať otázky, ktoré ich pália na jazyku od chvíle, kedy sa s chuťou zahryzli do druhého diela. Ba čo viac! Práve v grafike nám autor komiksu ponúka novú revolúciu, ktorá sa odráža či už v zmene perspektívy (môžeme sa tak omnoho lepšie zžiť s oboma pólmi postavy - s jeho dôverným vnútrom i s jeho univerzálnosťou), alebo s postavou samotnou, s ktorou autor zachádza čím ďalej tým horšie.  

Branko Jelinek (Banská Štiavnica) vyštudoval Školu úžitkového výtvarníctva v Košiciach a grafiku a knižnú ilustráciu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Popri vlastnej tvorbe a zamestnaní grafika v počítačovej firme sa intenzívne venuje komiksom (scenár - ilustrácia).


Prvý a druhý diel Oskara Eda vyšiel v slovenskom i českom jazyku. Diel tretí iba v jazyku českom. Celú trilógiu si však môžete zakúpiť aj v jednej ucelenej väzbe, ktorá má istú nevýhodu - vyšla iba v jazyku poľskom. V súčasnosti sa Oskar Ed prekladá do francúzštiny a kníhkupectvá na Slovensku vám nedokážu tento komiks dodať, pretože slovenské vydavateľstvá neplánujú (pre nízky záujem slovenských čitateľov) dotlač.

Šťastie sa na vás musí usmiať aj v prípade, ak si chcete komiks zakúpiť cez české kníhkupectvá, pretože ani v tomto prípade nie je isté, či vám všetky časti dokážu zohnať, čo zamrzí, pretože ide o unikátne dielo, ktoré sa nesnaží kopírovať mainstream či už zo západu (Amerika - Marvel a DC), stredu (bande dessinée), alebo východu (manga/manhwa).

A napriek vysokému zahraničnému záujmu o autorské veci od Branka Jelineka ostáva sám autor, minimálne u nás, nedocenený. A to i napriek tomu, že sa mu podarilo minulý rok získať ocenenie Grand Prix v Lodži:

http://www.komiksarium.cz/?tag=branko-jelinek  

a v roku 2010 bol autormi Antológie Generace nula: Český komiks 2000 až 2010 ako jediný slovenský autor zaradený do výberu najlepších komiksových autorov za posledných desať rokov.
 
« Posledná zmena: Júl 16, 2012, 13:00:06 od Yaonee » ZaznamenanéSherlock Holmes: More importantly, however, today, we saw two people make vows. I’ve never made a vow in my life and after tonight, I never will again, so, here in front of you all – my first, and last, vow. Mary and John – whatever it takes, whatever happens, from now on, I swear I will always be there. Always.
Strán: [1]   Hore
Tlačiť
Skočiť na:  

 Black-RainV.2 by Crip~ Fantasy-Svet.net | Poháňané SMF.
© 2008, Simple Machines. Všetky práva vyhradené.

Refferals by CreateAForum.com
Content copyright © 2008 Fantasy-svet.net.
Upozornenie: žiadny zo zobrazovaných súborov sa nenachádza na tomto serveri.
Autori a prevádzkovatelia stránky neberú žiadnu zodpovednosť za príspevky odoslané uživateľmi a za ich vystupovanie na fóre.
Všetky odkazy na tomto fóre majú len informatívnu hodnotu a za rovnakým účelom boli na toto fórum umiestnené.
Template "Halloween": Designed by edvordo
Based on Crip~'s BlackRainV2
MySQL | PHP | XHTML | CSS   
Sitemap

Stránka vytvorená za 0.17 sekúnd, 22 SQL dotazov.

MochaHost - Premiere Web Hosting